תפריט נגישות

טוראי משה אצ'י ליכטמן ז"ל

משה ליכטמן
בן 22 בנפלו
בן לאה ואלכסנדר
נולד ברומניה - קלוז'
בכ' באלול תרפ"ו, 30/8/1926
שרת בחיל השריון
יחידה: בה"ד 11
נפל בקרב
בי"ג בכסלו תש"ט, 15/12/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: סמוך לתרשיחה
באזור הגליל
מקום קבורה: חיפה

קורות חיים

ליכטמן משה בן אלכסנדר ולאה. נולד ב-30.8.1926 בקלוז' שבטרנסילבניה, לפנים הונגריה ואחר-כך- רומניה. התחיל ללמוד בבית-הספר של הקהילה וב-1935 עלה ארצה עם אמו ואחותו אל האב שבא ב-1933 לארץ כתייר והשתקע בחיפה. בבית-הספר העממי נשתבח בעבודות-יד, בציור ובפיסול ואחרי כיתה ו' יצא לפי דרישתו ללמוד מקצוע. חיפש ומצא לו בעצמו בית-מלאכה למכניקה עדינה.

למד את המקצוע ועבד בו שנים אחדות, ואחר-כך עבד במסגרות בבית- מלאכה של הצבא הבריטי. היה חבר בתנועת-הנוער "גורדוניה". חיבב מוסיקה ובשעות הפנאי למד לנגן בכלים שונים. חיבב את הספורט וביחוד את ספורט האגרוף. למד גם נהגות לשם הרחבת כושר פעולתו בחיים. נודע בחוגו כחבר עליז, מנגן ורוקד ומרומם את מצב-הרוח בחבורה. ב-2.12.1947 התפטר מעבודתו אצל הבריטים וכעבור חמישה ימים התנדב ל"הגנה". שירת בחי"ש בהגנת חיפה, בקרבת מקום לאביו ששירת ב"משמר-העם". בכל הזדמנות היה מזהיר את אביו שישגיח על עצמו, אך הוא עצמו לא נזהר והתנדב לשירות בעמדות המסוכנות ביותר. פעמיים תפסוהו הבריטים, בנשאו סטן בידו, ונחלץ מהם. המשיך את שירותו באחד הגדודים שבחטיבת "עודד" ובחדשים האחרונים כנהג בחיל-השריון.

לפי עדות מפקדו התנדב לכל משימה קשה ומסוכנת. השתתף בקרבות ליד מטולה ומשמר-הירדן ובשחרור הגליל העליון. נשאר בשירות בגליל העליון עד שנהרג בהתהפך המכונית שלו בין תרשיחה לפסוטה ב-15.12.1948 למחרת היום נקבר בחיפה.

בניית אתרים: