תפריט נגישות

סגן עזריה מרימצ'יק ז"ל

עזריה מרימצ'יק
בן 21 בנפלו
בן שרה ושלמה
נולד בתל אביב
בג' בשבט תרפ"ח, 6/1/1928
שרת בפלמ"ח - חטיבת הראל, חיל השריון
יחידה: גדוד מוריה, מפח"ט 514
נפל בקרב
בו' בתמוז תש"ח, 13/7/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: מעלה החמישה
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: קיבוץ קרית ענבים
הותיר: אשה

קורות חיים

מרימצ'יק עזריה בן שלמה ושרה. נולד ב-6 בינואר 1928 בתל-אביב. גמר את לימודיו בבית-הספר העממי "תל-נורדוי" ועבר לבית-הספר "תיכון חדש". בהיותו תלמיד הכיתה השמינית עזב את הלימודים והתגייס לבריגדה, אלא שלפי דרישת תנועתו, "המחנות העולים", חזר והצטרף להכשרה המגויסת, בה היה חבר עד ששוחרר בגלל מחלה וכדי להמשיך בהשתלמות.

מטרת חייו - הציור. במקצוע זה רצה לעלות ולהתעלות ולזכות במעמד מוכר בקהל האמנים. בחזרו מן ההכשרה עסק הרבה במלאכת-יד, בציור על-גבי זכוכית ועץ, בציור כדים וכד'. ביולי 1947 נתקבל לבית-הספר "בצלאל-החדש" בירושלים במחלקה לגרפיקה שימושית. כדי לפרנס את עצמו שירת באותה תקופה ביחידת הנוטרים שעל הר-הצופים.

עם פרוץ מלחמת-השחרור צורף לחי"ש ירושלים והיה מפקד שכונת "שמעון הצדיק" הגובלת עם שייך-ג'ראח. עזריה היה מפקד מחלקה, בפשיטות לשכונת-מרצחים זו וכן עמד מול התקפה על שיירת-לילה להרטוב.

באפריל 1948, לאחר שסיים קורס למפקדי מחלקות, השתתף עם הפלמ"ח בפריצה לקטמון. עם בואו ירושלימה, עלה בראש יחידת סיור מהפלמ"ח להר הצופים. לחם בראש מחלקתו בפעולות לשחרור דרום-ירושלים. מלא בטחון, עז ונועז! אחרי כבוש קטמון - השתתף בשרשרת פעולות: שחרור מקור חיים, פריצת הדרך לתלפיות ולרמת רחל, כיבוש מחנה אלנבי, כיבוש דיר-אבו-טור.

השתתף בסדרת הקרבות ברמת רחל שעברה מיד ליד כמה פעמים, חזר לפרברי ירושלים הצפוניים - לשייך ג'ראח, למוסררה, לישור הקוים. וכך הפך עזריה, אף על פי שהמלחמה היתה זרה לרוחו, להיות אחד הלוחמים הטובים בשטח הבנוי של ירושלים. עם בוא ההפוגה הקצרה נשא עזריה לאשה את זו ששמר לה אמונים. תוך כדי ההפוגה עוד חש אל המשלטים בשער הגיא, כדי לעזור לחבריו.

חזר למעלה החמישה. בהפגזה על הקבוץ מכוון גבעת הראדאר נפגע ונפל ביום 13.7.48. בו ביום נקבר בקרית ענבים. הועלה לדרגת סגן ראשון לפי פקודת מטכ"ל.

בניית אתרים: