תפריט נגישות

רס"ן מכבי "מאק" מוצרי ז"ל

מכבי מוצרי
בן 34 בנפלו
בן מזל-מתילדה ואברהם
נולד במצרים - קהיר
בי"ד בניסן תרע"ד, 10/4/1914
שרת בפלמ"ח, חיל השריון
יחידה: מטה פלמ"ח, גד' 5
נפל בקרב
בי"ד בניסן תש"ח, 23/4/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: שער הגיא
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: ירושלים - הר הרצל
אזור: א, חלקה: 2, שורה: 6, קבר: 8.
הותיר: אשה - רחל, בן ובת

קורות חיים

מוצרי-מני מכבי בן ד"ר אברהם ומזל-מתילדה לבית מני. נולד בערב פסח תרע"ד בקהיר, מצרים. נשלח בילדותו ללמוד בבית-הספר הריאלי בחיפה. למד בבית-ספר אנגלי בקהיר ושוב בארץ, במקוה-ישראל, ושם הצטרף ל"הגנה" בגיל 15. מתרפ"ט ואילך תושב קבוע בארץ. ממיסדיו ותושביו של המושב תל-צור ליד אבן-יהודה. מ-1932 היה פעיל בקביעות ב"הגנה". במהומות 1936-1938 היה מפקד האזור וב-1937 היה מראשוני הפו"ש שעברו מהתגוננות פסיבית להגנה פעילה מחוץ ל"תחום המושב".

ב-1938 גמר קורס מ"מ ועד 1941 היה מפקד בחי"ש בעמק חפר. עבר לפלמ"ח ואחרי סיימו את קורס-החבלנים הראשון ב-1941 נשלח לשירות מסוכן מעבר לקוי האויב בסוריה, בתחפושת בלבוש ערבי. לפני צאתו השאיר לשני ילדיו הקטנים מכתב צוואה, שבקראם בו לכשיגדלו יבינו את ערך החובה למסירות נפש למען המולדת וילכו בדרכיו. משחזר בשלום המשיך בשירות כמפקד ומדריך בפלמ"ח (בכינוי "מאק") והזניח את משקו הפרטי.

היה זמן מה מפקד נוטרי החופים ומשפיזרו הבריטים את הגדוד היהודי הזה התגייס לבריגדה העברית בדרגת סרג'נט והגיע אתה עד ארצות השפלה. ב-1946 יצא מהצבא ונשאר לפעולה בצרפת ובאיטליה מטעם ה"הגנה", בסעד לשארית הפליטה ובארגון עליה ב' ועוד פעולות נחוצות, בכינוי המחתרתי "אדם". היה אחראי לבטחון הקונגרס הציוני ה-22 בבאזל ב-1946.

משחזר ארצה בפברואר 1947 היה שלישו של יצחק שדה במפקדת הפלמ"ח, ומאז החלטת החלוקה והתחלת המלחמה דרש לעצמו, תפקיד פעיל יותר ונתמנה לאחראי לארגון השיירות והליווי בדרך ירושלים. היה זה תפקיד קשה ומסובך ביותר, ושוב, ללא מנוחה ובמסירות בלתי-רגילה מילא את תפקידו. היום בתל אביב, מחר הוא מלווה שיירה לירושלים, בודק את העינינים בירושלים ויוצא לסקור את המשלטים וחוזר חלילה. השתתף בתכנון ובביצוע של כיבוש כמה משלטים, בדרך זו וכמעט תמיד, היה עם השיירות בדרך.

יאצילותו היתה מורגשת במגעו עם הכל. לא מרודפי כבוד היה. לא הדרגה והמעמד אלא עצם המעשה היה הערך הקובע בעיניו. אי-שקט פנימי מתמיד דחף אותו למקומות העשייה.

השתתף בשיירה האחרונה לכפר-עציון ואחרי מבצע "נחשון" היה קצין מנהלה של חטיבת הפלמ"ח "הראל". נפצע בנסעו בג'יפ הפיקוד בדרכו לירושלים עם שיירת החטיבה וביקש מחבריו למסור את אקדחו לבנו. הועבר למשורין והובל פצוע קשה לקרית-ענבים ואחר-כך לבית-חולים בירושלים.

הכרתו המלאה וההומור לא סרו ממנו בדרכו האחרונה בחיים, ואף ברגעי גסיסתו עוד אמר:"פעם זה צריך לקרות. המשיכו, אני מברך אתכם שתצליחו".

מת ביום הולדתו ה-34 בערב פסח תש"ח (23.4.1948). נקבר בסנהדריה בירושלים ב-25.4.1948.

ביום ט' במרחשון תשי"ב (8.11.1951) הועבר למנוחת עולמים להר-הרצל בירושלים.

הניח אחריו אשה - רחל, בן ובת.

לפי פקודת מטכ"ל הוענקה לו דרגת רב-סרן לאחר מותו.

מבצע פריצת הדרך לירושלים נקרא על שמו - "מבצע מכבי".

בניית אתרים: