תפריט נגישות

טוראי אלברט אברהם מזרחי ז"ל

אלברט מזרחי
בן 21 בנפלו
בן מזל ושמואל
נולד בקובה
בי"ב בשבט תרפ"ז, 15/1/1927
שרת בחיל השריון
יחידה: אוגמ"ר 91
נפל בקרב
בי' בתמוז תש"ח, 17/7/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: תל עזזיאת
באזור רמת הגולן
מקום קבורה: גבעתיים - נחלת יצחק

קורות חיים

אלברט, בן שמואל ומזל, נולד בתאריך 15.1.27 בעיר האבנה בקובה.

בשנת 1935, בהיותו בן 8 עלה עם משפחתו (אבא, אמא ושני אחים) לארץ. המשפחה גרה בת"א בחדר אחד ובתנאים קשים. אברהם החל את לימודיו בביה"ס לבנים וסיים את לימודיו בגיל 14. מיד עם סיום לימודיו, נרתם לעבודה לעזרת כלכלת משפחתו. אברהם גדל עם ת"א הקטנה, והיה לעלם יפה-תואר, אשר בנות רבות בקשו את חברתו, היה אלוף בריקודים ובמרבית התחרויות שהתקיימו באותה תקופה ב"קפה סבוי" חזר עם פרס ראשון.

בשנת 1945 הצטרף לאצ"ל, מסיבת החשאיות שהיתה קיימת בתקופה ההיא במחתרת, מעולם לא גילה דבר על פעילותו בארגון. עם הכרזת המדינה, לחם אברהם במסגרת האצ"ל, ועם קום המדינה הצטרף לצה"ל.

אברהם שוחרר עקב ניתוח, אך לא השלים עם שחרורו בזמן שבמדינה התחוללו קרבות מרים ועקובים מדם. ימים אחדים פעל לגיוסו מחדש, ואמנם כעבור ימים אחדים גוייס, וכחייל מאומן נשלח מיד לאזור הקרבות בגליל העליון.

הוא הוצב במשטרת חלסה היא קריית שמונה של היום, ובאחד הקרבות הראשונים בהם השתתף, נשלחה פלוגתו לכבוש את מוצד האיימים של תל-עזזיאת ברמה הסורית. שם בפסגת ההר ישבה יחידת מרגמות סורית והמטירה אש תופת על ישובי הגליל העליון. היחידה נתקלה באש מרגמות סורית שהומטרה עליהם ממרומי ההר, אברהם נפגע מרסיס מרגמה גדול בירכו, והחל שותת דם רב, צה"ל באותם הימים עדיין בלתי מאורגן לכל דבר, וכך כעבור 4 שעות עד שנגמרה טיפת הדם האחרונה בגופו, נפח אברהם את נשמתו, והובא ע"י חבריו לכפר-גלעדי ללא רוח חיים ב- י' תמוז תש"ח. למחרת היום בתאריך 17.7.48 נקבר בתל-חי.

ביום יח' בשבט (25.1.83) הועבר למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי בנחלת יצחק.

יהי זכרו ברוך.

בניית אתרים: