תפריט נגישות

רב"ט יובל מורנו ז"ל

יובל מורנו
בן 20 בנפלו
בן נאוה ויוסף
נולד בקרית טבעון
בט' בחשוון תשכ"ו, 4/11/1965
התגורר בקרית טבעון
התגייס ב-ינואר 1985
שרת בחיל השריון, חיל רפואה
יחידה: חט' 188, גד' 71
נפל בעת מילוי תפקידו
בכ"ט בטבת תשמ"ו, 9/1/1986
מקום נפילה: הר אודם
באזור רמת הגולן
מקום קבורה: טבעון
הותיר: הורים, אח ואחות

קורות חיים

בן נאוה ויוסף. נולד ביום ט' חשוון תשכ"ו 4.11.1965 בקרית טבעון, בה גדל והתחנך. הוא למד בבית הספר היסודי 'נרקיסים', והמשיך את לימודיו בתיכון 'אורט גרינברג' בקרית טבעון. היה חניך ומדריך בתנועת הצופים. מילדותו נמשך לבעלי חיים ובמשך הזמן גברה התענינותו בכל הקשור לטבע ולטיולים הפכו לבילוייו העיקריים. יחד עם חבר, הקים חוג לחובבי טבע בשם 'פשוש' ובו קרבו ילדים צעירים לתחום שכה אהבו. עם סיום בית הספר התיכון, החליט לדחות את הגיוס בשנה והתנדב לשנת שרות. לאחר התלבטות בין הליכה לגרעין 'עודד' לבין הליכה לבית הספר שדה, בחר יובל ללכת לבית הספר שדה בהר מירון והדריך בו שנה וחצי.

תקופה זו זכורה לכל מקורביו כיפה בחייו. במסגרת זו הצליח למצות את עצמו הן בתחום ההדרכה והן בתחום ההתפתחות האישית וגברו התעניינותו, רגישותו ובטחונו העצמי בתחומים רבים.

שנה זו העמידה בפניו אתגרים מענינים. זאת היתה התקופה שלו, ואולי מבחינות רבות, הטובה משנותיו המעטות.

בשלהי ינואר 1985 התגייס לצה"ל ושובץ לחיל השריון. עם סיום הטירונות ביקש לעבור קורס חובשים, תחום שהיה קרוב אליו מימי בית הספר התיכון, שבו עבר קורס עזרה ראשונה והתנדב לתורנויות במגן דוד אדום. בסיום קורס החובשים הוצב כחובש קרבי בגדוד שריון ברמת הגולן. עד מהרה התחבב על כל הסובבים אותו. מעבר לתפקידו היה ליד ימינה של משק"ית החינוך בגדוד. הוא המשיך לטייל בארץ וסיפר רבות על הנושא.

בסיפוריו ריתק חיילים רבים וכך קירב אליהם את הטבע. מערכת היחסים ביחידה בין יובל לחבריו היתה הדוקה מאוד, נעימה וחברתית.

אך ליובל היו הימים בצבא רצופי אכזבות. היתה זו מסגרת נוקשה מידי עבורו. ליובל לא היה קל לקבל הוראות ו'הנחתות', ולכל אלה נוספה הרגשה של ביזבוז נורא. חבריו המקורבים אמרו, שממנו היה אפשר להפיק הרבה יותר.

הוא שמח כאשר הגיע לקורס בחור בשם זיו, שהיה איתו בבית-ספר שדה. במכתבו הביתה כתב: "סוף סוף יש עם מי לדבר על נושאים שהם לא צבא, נשק וכדומה, אלא גם נושאים שקשורים לעבר הקרוב. קורס, פרחים, ציפורים, הדרכה ובכלל בית ספר שדה. אני מתגעגע לאביב, לירוק, לפרחים. בהר מירון הייתי במין כוכב ירוק שעד היום מחזיק אותי ברגעי הקשיים". כך נתן יובל ביטוי ליופי הפנימי שלו.

ביום כ"ט טבת תשמ"ו 9.1.1986 נפל יובל בעת מילוי תפקידו. הוא ניפגע ונהרג בתאונת דרכים, כאשר משאית שבה נסע התהפכה, כשני קילומטרים מדרום לאלרום. הובא למנוחות בחלקה הצבאית בקרית טיבעון. השאיר אחריו הורים, אח - רן ואחות - יעל.

הוריו הוציאו לאור חוברת לזכרו ובה דברי חברים על דמותו.

בהר מירון הוקם אתר לזכרו של יובל. על סלע, יפה ומלא הוד, מתנוססות להן האותיות ומדברות בעד עצמן: יובל מורנו נקטף, והרקפות פרחו..

חבריו בהר מירון נטעו בוסתן לזכרו והמשפחה, בעזרת חברים, הקימה פרגולה ויצרה פינת ישיבה, לקבוצות הבאות ליהנות מיופיו של הבוסתן ולקבל הדרכה. כך נהנים מהם, בדרך שיובל אהב ליהנות.

במכתב תנחומים למשפחה השכולה, כתב מפקד היחידה: "במהלך תקופת שירותו האחרונה, שירת בפלוגה מבצעית בהר אודם ושימש כחובש פלוגתי. נוסף לתפקידו, לקח על עצמו לארגן ולסדר את הספריה הגדודית, וחיילי הגדוד החלו לפקוד אותה באופן סדיר. תמיד היה מוכן לתרום באותם הנושאים שנראו בעיניו כחשובים. אנחנו נזכור את יובל ונמשיך ללמד באותם נושאים בהם האמין ואהב".

דברי חברים, מתוך חוברת הזכרון: "הוא נולד לצחוק - ולא לדמעות / הוא חי לאושר, שמחה והרבה אהבות /חדוות חיים טובלת בצבע/ בזה היה ילד של טבע "... ונזכור את יובל כך : מלווה קייטנות , מארגן מסיבות מרגשות / מצוייד תמיד בגבינות משובחות / שנתנו המון טעם לחיים...".

בניית אתרים: