תפריט נגישות

טוראי חיים מורי ז"ל

חיים מורי
בן 19 בנפלו
בן לאה ויוסף
נולד בתימן
בט"ו באייר תר"צ, 13/5/1930
התגורר בתל אביב
התגייס ב-1948
שרת בחיל השריון
יחידה: חט' 7, גד' 82
נפל בקרב
בו' בטבת תש"ח, 7/1/1949
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: רפיח
באזור רצועת עזה
מקום קבורה: גבעתיים - נחלת יצחק

קורות חיים

חיים, בן יוסף ולאה, נולד ביום ט"ו באייר תר"צ בעיר כדא, בתימן. עלה עם הוריו ארצה בהיותו בן 5. המשפחה התישבה בשכונת אפרים ברחובות והנער למד בישיבת "פורת-יוסף". שם נתגלו כשרונותיו, והצלחתו בלימודים היתה רבה. בעמדו למבחן לפני הרב עמיאל ז"ל הוכיח את ידיעותיו הרבות. גמר 6 כיתות של בית-ספר עממי ו-2 נוספות בשיעורי-ערב של "המזרחי". בגלל מצבם הכלכלי הדחוק של הוריו נאלץ לעזוב את לימודיו ולהיכנס לעבודה. השתלם בצינקוגרפיה, למד את מקצוע העתקת תמונות ועבר יחד עם אחיו לעבוד בתל-אביב. היה חבר תנועת "בני-עקיבא". בתל-אביב הצטרף ל"הגנה" ואת תפקידו זה מילא באמונה עד יומו האחרון.

עם מלחמת-השחרור התגייס, על אף גילו הצעיר, ושירת בחזיתות רבות. לחם בגליל ובנגב, ביפו, לוד ורמלה. בשעת כיבוש באר-שבע נפצע וניצל בנס. ב-7.1.1949 נפל בפעולה לכיתור רפיח, בשעת הקרבות למיגור הפולש המצרי, בשעה שהסתער בתוך טנק על עמדות מצריות מבוצרות. היה קבור במשמר-הנגב. ב-15.11.1949 הועבר לנחלת-יצחק.

הוא השני במשפחה שנפל במלחמת-השחרור. כשנהרג אחיו בן ה-11 בעת ההפגזה הקשה ברחובות, רצה האב השכול לעשות למען שחרורו, אך חיים סירב : "עמנו נתון במערכה קשה... לא אצא מהמערכה".

בניית אתרים: