תפריט נגישות

טוראי ראובן ''רובקה'' פריגוזין ז"ל

ראובן פריגוזין
בן 18 בנפלו
בן יוכבד וחיים
נולד ברחובות
בג' בחשוון תרצ"א, 25/10/1930
התגייס ב-2.1.1948
שרת בפלמ"ח - חטיבת הנגב, חיל השריון
יחידה: חט' 401, גד' 9
נפל בקרב
בכ"ו בכסלו תש"ט, 28/12/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: אבו עגילה
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: רחובות

קורות חיים

ראובן ("רובקה"), בן חיים ויוכבד, נולד ביום ג' חשוון תרצ"א (25.10.1930) ברחובות. שם למד בבית-ספר עממי. היה נהג, מסגר ומכונאי. אהב מאד לעסוק במכונאות.

ב-2.1.1948 התגייס, שירת בחטיבת הנגב, בגדוד התשיעי ביחידת פשיטה ממונעת והיה בין מלווי השיירות לנגב. נהג במשוריין פורץ-מחסומים. היה בין מגישי העזרה לכפר-דרום, בין מגיני יד-מרדכי, וגם השתתף בהוצאת הילדים משם. השתתף בכיבוש בריר, ונלחם במשלט חוליקאת. וכאשר הוצעה לו דרגה התנגד, בטענו שזה עלול להרחיקו מהקו הראשון. בשעת ההפוגה היה מדריך לרכב-שריון, ומשוריינו היה הראשון לפריצת הדרך לנגב, לכיבוש באר-שבע. השתתף במבצע "יואב", והיה בין פורצי הדרך לסדום במבצע חורב".

ב-28.12.1948 נפל במבצע "עין". תיקן משוריין של האויב שנפל שלל בידי לוחמינו, והכשירו לקרב. כשעתיים עמל על תיקונו, הדביק את חבריו, והסתער עמהם על עמדות התותחים של האויב, אך משוריינו נפגע על-ידי פגז, ונתלקח באש ליד אום כתף. רובקה קפץ מתוכו, אך בשעת הקפיצה השיגהו צרור כדורים. הוא בער כולו וחבריו הצליחו לכבות אותו אך מצבו היה קשה מאד והוא פונה לבית החולים. הוא ידע שלא יחיה והספיק רק לבקש שיקברו אותו ליד "דבמבם" (גרשון דובינבוים ז"ל). הוא כמו כולם העריץ את דבמבם (המ"פ) וכשהוא נהרג זה היה קשה לכולם. אך ראובן, שדבמבם טיפח אותו, קיבל את מותו קשה מכולם. הובא ב-10.1.1949 לקבורה ברחובות, ומקום-מנוחתו ליד מפקדו ז"ל שנהרג חודשיים קודם לכן.

בניית אתרים: