תפריט נגישות

טוראי רפאל "רפי" מאיר ז"ל

רפאל מאיר
בן 27 בנפלו
בן רחל ויהודה
נולד ברומניה
בד' בשבט תרפ"א, 11/1/1921
התגורר בבית הערבה
שרת בפלמ"ח - חטיבת הנגב, חיל השריון
יחידה: הגדוד התשיעי - "הפשיטה", חט' 401, גד' 9
נפל בפעילות מבצעית
בכ"ד בחשוון תש"ט, 28/11/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: ואדי ג'ב - בדרך לסדום
באזור השפלה הדרומית והנגב
מקום קבורה: גבעתיים - נחלת יצחק

קורות חיים

מאיר רפאל ("רפי") בן יהודה (רודולף) ורחל (רנה). נולד ב-11.1.1921 בטימישוארה שבטרנסילבניה. חונך ברוח ציונית ולמד בבית-ספר עממי בטימישוארה ואחרי-כן בגימנסיה עברית.

משהגיע ארצה עם הוריו בשנת 1935 המשיך ללמוד בבית-ספר תיכון. למד תמיד בהצלחה ובגלל התעניינותו הכללית בכל המקצועות רכש לו ידיעות רבות. בגלל הקושי לקיים את המפעל התעשיתי שאביו העביר מחוץ-לארץ נאלץ רפי לעזוב את הלימודים ולעזור למשפחה. המשיך ללמוד בערבים.

ב-1938 יצא להכשרה מגויסת, במסגרת תנועתו "המחנות העולים", לגבעת-ברנר. היה מראשוני הפלמ"ח וסיים קורסים למ"כים, סיירים וחבלנים בבסיסים קרית-ענבים, משמר-העמק, כפר-גלעדי, הזורע, עין-חרוד ותל-יוסף. "רפי" - זה שם החיבה אשר כינוהו חבריו בפלמ"ח. מאהובי מחלקתו ומאהובי קבוצתו.

פעל בארגון עליה ב' מהארצות השכנות ופעם גם נתפס בגבול ונכלא בבית-הסוהר. אמר אז: "רק עתה אני מרגיש שאני עושה משהו ממשי בפלמ"ח, איזו הרגשת סיפוק ישנה, כאשר אתה עושה דבר אשר לשמו התאמנת כה הרבה".

ב-1939 היה בין ארבעת הראשונים במפעל העליה המיוחדת במינה בתולדות ההתישבות בארץ והחייאת קרקע צחיחה בבית-הערבה. היה חבר בית-הערבה עד יומו האחרון.

בשנות חבלי הסתגלותו של הקיבוץ הוא לחם בחוסר האמונה של החברים ועודדם בעבודתם. רקם תכניות לפיתוח בית-הערבה ועל אף נפילתה בידי הערבים קיוה כי יקימוה מחדש. במלחמת-השחרור שירת כקצין-סיירים. סייר בראס-א-זואירה ובדרך לסדום והביא ידיעות על משטרת עין-חוסוב. כתוצאה מדין-וחשבון זה תוכנן מבצע "לוט" (כיבוש משטרת עין-חוסוב ופתיחת הדרך לסדום).

ביום 26.11.1948 יצא רפי עם יחידת גיפים לסייר את ואדי-ג'ב בדרך לסדום. ברגע שנראה לו כי ג'יפ אחד עומד לשקוע בבוץ קפץ לעזרתו, עלה על מוקש ונפצע קשה. על אף יסוריו המשיך עוד לפקד על הסיור ואף על הגשת "עזרה ראשונה" לעצמו. גם את הודעת הרופא שיהיה צורך לכרות את רגלו קיבל בשקט. אמר שאין צורך להודיע להוריו, כי בעוד כמה ימים יכתוב בעצמו... אחרי הניתוח לא חזר עוד להכרה וכעבור שלושה ימים נפטר בבית החולים דג'אני ביפו ב-28.11.1948.

למחרת נקבר בנחלת-יצחק. חברי בית-הערבה הוציאו חוברת לזכרו ולזכר חבריהם שנפלו.

בניית אתרים: