תפריט נגישות

סמל רונן מאיו ז"ל

רונן מאיו
בן 21 בנפלו
בן ירדנה וז'ק
נולד בתל אביב
בכ"ו בכסלו תשכ"ג, 23/12/1962
שרת בחיל השריון
יחידה: מקשנ"ר 73
נפל בעת מילוי תפקידו
בי"ד בכסלו תשמ"ד, 20/11/1983
מקום נפילה: קרית מלאכי
באזור השפלה הדרומית והנגב
מקום קבורה: תל אביב - קרית שאול
חלקה: 16, שורה: 2, קבר: 17.

קורות חיים

רונן, בן ירדנה וז'ק, נולד ביום כ"ו בכסלו תשכ"ג (23.12.1962) בתל-אביב. הוא למד בבית-הספר היסודי "יהודה המכבי", שנתיים למד בפנימיה צבאית, והשלים את לימודיו התיכוניים בבית-הספר עירוני ד' בתל-אביב. כשרונותיו של רונן היו מגוונים והוא גילה עניין רב בכל תחומי האמנות. כבר בגיל צעיר היתה דמותו מעוצבת ומגובשת, וכל מה שעשה השתדל לבצע בדקדקנות. למחשבותיו ולהרהוריו נתן ביטוי בצרור שירים שחיבר וברשימות שכתב. הוא הירבה לקרוא והצטיין בזיכרון מופלא.

רגישותו המיוחדת לטבע ולאדם, מצאה את ביטויה ביצירתיות שלו.

הוא עסק בגילוף ובקרמיקה, עשה פסלים מעץ, ממתכת, מצדפים, מאבנים ומשעווה. הוא צייר, תפר, עיצב תכשיטים, תיכנן טיסנים, והכול מתוך התלהבות והתמסרות שלמה. בחופשותיו מבית-הספר התיכון נהג רונן לשוטט ברחבי הארץ. היו לו חיים פנימיים משלו אך הוא גם אהב לשהות בחברת בני אדם. הוא התרועע עם בדווים במדבר, עם דייגים בחוף הים, עם חופרי חפירות ארכיאולוגיות, תמיד הזדהה עם כל נושא שהעסיק אותו.

הוא השכיל לדבר עם כל אדם בשפה ובסגנון המיוחד לאותו אדם.

ידע לחיות את חיי הרגע ולהתמסר לחדוות-החיים שפיעמה בו.

באחת מרשימותיו כתב: "לגבי הזמן הוא אפסי, כמו שאני אפס לגבי הזמן". מעולם לא נחפז. הכל עשה בשלוות-נפש, בנחת, בסקרנות, תוך שמחת יצירה ושמחת למידה. באוקטובר 1981 התגייס לצה"ל. תחילה שובץ בקורס טיס, אך עזבו מרצונו והועבר לחיל-השריון. לא קל היה לבחור כרונן להסתגל למסגרת הצבא.

בפברואר 1982 עלה לדרגת רב"ט. ביולי 1982 עבר בהצלחה קורס טען-קשר בטנק מרכבה ואחרי כן עבר קורס לנהגי טנק מרכבה.

רונן אף לחם במלחמת שלום-הגליל, וקיבל את אות המלחמה.

בנובמבר 1982 סיים קורס קצינים בסיסי. ביום ראשון 13.11.1983 בבוקר, נסע בתפקיד בג'יפ צבאי בדרך לרמת-הגולן.

ליד צומת קרית-מלאכי פגעה משאית בג'יפ שחנה בשולי הכביש ורונן נפצע פצעים אנושים. שבוע ימים נאבק על חייו, וביום י"ד בכסלו תשמ"ד (20.11.1983) מת מפצעיו. במותו טרם מלאו לו 21. הוא הובא למנוחות בבית הקברות הצבאי בקרית שאול בתל-אביב. מפקד יחידתו כתב עליו למשפחתו: "רונן הגיע אלינו בספטמבר 1983, ומתוך קבוצה של שישה חיילים נבחר לתפקיד מש"ק במדור מרכבה. במדור עסק רונן בכל הקשור לפרוייקט מרכבה: גיבוש, כתיבת תורת הלחימה וניסוי טנק זה בתנאי שדה.

בחודשיים אלה הפגין עצמאות מרובה, יוזמה וחריצות במילוי משימות מגוונות שהוטלו עליו ובוצעו בצורה יפה וטובה". רונן השאיר אחריו הורים ושני אחים. בחוברת לזכרו הועלתה דמותו המגוונת ורבת הכשרונות של רונן.

בניית אתרים: