תפריט נגישות

ירחמיאל ירח גלוגובסקי ז"ל

ירחמיאל גלוגובסקי
בן 21 בנפלו
בן טובה ועמנואל
נולד בגרמניה
בכ"ט בחשוון תרפ"ח, 24/11/1927
התגורר ברבדים
שרת בפלמ"ח - חטיבת הראל, חיל השריון
יחידה: חט' 5
נפל בקרב
בה' באייר תש"ח, 14/5/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: דיר איוב
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: ירושלים - הר הרצל
אזור: ב, חלקה: 4, קבר: 90.
קבר אחים לנופלים בכרתיה

קורות חיים

גלוגובסקי ירחמיאל ("ירח") בן עמנואל וטובה. נולד ב-24.11.1927 בהאלה שבגרמניה, עלה עם הוריו ב-1934.

בבית-הספר העממי בחיפה הצטיין בלימודים ובהנהגה וכשסיים לימודיו הוצעה לו סטיפנדיה ממחלקת החינוך להמשכת לימודים תיכוניים, אך ויתר על כך ברצותו לעזור להורים. למד חשמלאות ועבד בערבים. למד והתכונן עד שעמד בבחינת-בגרות בהצלחה.

היה חבר פעיל ואחר-כך גם מדריך בקן "השומר הצעיר" בחיפה ושימש מופת לחבריו ולחניכיו בהתמסרות רבה לרעיון ולמעש, דרש מהם הרבה ועוד יותר מעצמו, דרש וקיים. עבר מנעוריו את כל שלבי השירות ב"הגנה" בתקופת הדיכוי הבריטי. השתתף במבצעים ביגור, ביריה ועוד.

בינואר 1948 הצטרף להכשרה מגויסת של חברי תנועתו בכפר-מנחם, עמד בראשה ושמר על דמותה הרוחנית ועל כוננותה המעשית. משצורפה ההכשרה לאחד מגדודי הפלמ"ח השתתף בליווי שיירות לירושלים. משנשארו תקועים בעיר בגלל ניתוק הדרך אל השפלה השתתף בקרבות ובכיבושים בקסטל, שעפט, קטמון, שייך-ג'ראח ובהגנת העיר.

משהגיעתו הידיעה על שחרור חיפה כתב: "אכן עכשיו הגיע תורה של ירושלים. המצב כאן קשה יותר, אבל אני משוכנע שנוכל למשימה שתוטל עלינו. אנחנו נלחמים כאן באויב גדול וחזק מאיתנו. יש לנו הרבה פחות מאשר לו.. אבל ללא ספק נבצע את המשימה שהוטלה עלינו, כי אנחנו יודעים בדיוק מה היא המלחמה הזאת ואף נוכל לו.."

ביום הסתלקות הבריטים מירושלים והציפיה להכרזת המדינה יצא למבצע "מכבי", לפריצת דרך ירושלים אל השפלה, ובקרב ביום, 14.5.1948, הושאר פצוע קשה בשעת נסיגה מהסתערות על משלט דיר איוב, באזור שער-הגיא. כשחזרו כוחותינו, ביום המחרת, אל המקום לא מצאוהו עוד.

רק ביום 28.2.1950 הובא לקבורה להר-הרצל בירושלים, יחד עם כל עצמות החללים שהועברו משטח האויב באזור לטרון.

בניית אתרים: