תפריט נגישות

סגן ירון פיק ז"ל

ירון פיק
בן 21 בנפלו
בן ג'ודי וחגי
נולד בחדרה
בא' בשבט תשכ"ט, 19/1/1969
התגייס ב-16.7.1987
שרת בחיל השריון
יחידה: חט' 7, גד' 82
נפל בעת מילוי תפקידו
בכ"ח באלול תש"נ, 18/9/1990
מקום נפילה: רמת הגולן
באזור רמת הגולן
מקום קבורה: חדרה
חלקה: 4, שורה: 2, קבר: 7.
הותיר: הורים וחמישה אחים

קורות חיים

ירון, בן יהודית (ג'ודי) וחגי, נולד ביום א' בשבט תשכ"ט (19.01.1969) בחדרה. הוא כונה בקרב בני משפחתו "רוני". בן שני למשפחה שבה שישה בנים. גדל והתחנך בעיר חדרה למד בבית הספר היסודי "אחד העם", והמשיך את לימודיו בבית הספר התיכון העיוני בחדרה במגמה הריאלית פיזיקלית.

היה תלמיד טוב שפיתח קשרים חברתיים עמוקים והיה בעל חוש צדק חברתי מפותח הלוחם למען חבריו, בעיקר למען אלה שלא היטיבו ללחום למען עצמם. החברות היתה בעינו אחד הערכים העליונים. דבקותו בקשריו עם חבריו הניבה חוג רחב של חברים אמיתים שאותם רחש וטפח בכל שלב בחייו והווה את הציר שמסביבו התקבצו והתגבשו. רוני אהב את החיים וניסה להפיק את מלא שמחת החיים. אהב את משפחתו והקדיש לה תשומת לב רבה האהבה ההדדית בינו לבין חמשת אחיו לא ידעה גבולות, אהבתו להוריו היתה עמוקה ומושרשת והערכתו להורים גברה בעיקר לאחר גיוסו לצה"ל בשלבי ההתקדמות. ירון היה חלק בלתי נפרד ממשפחה מגובשת ואוהבת ומקור הערצה לאחיו.

אהבתו לחברתו אהובתו היתה רבה וקשר הדוק נרקם בינה לבין המשפחה. חייו היו מלאים פעילות חברתית וספורטיבית, עסק בשחייה וכדורסל במסגרת קבוצת הנוער "מכבי" חדרה בה שימש תקופה מסויימת כקפטן הקבוצה, בעת צאתה לתחרויות בסקנדינביה, משם שבה הקבוצה עטורת נצחון בזכייתה במקום הראשון כנבחרת הנוער הבינלאומית זוכת הגביע. אולם אהבתו הגדולה בתחום הספורט היתה שמורה לגלישה בגלשני רוח. הוא החל לעסוק בענף זה עוד בהיותו בן 14. ספורט זה סימל עבורו את עמידתו של האדם מול איתני הטבע והוא היה נוהג לצאת לים גם כאשר הים סוער ורוחות חזקות נשבו. בים הסוער מול הרוח העזה מצא פורקן ומיצה את יכולתו להתמודד כנגד איתני הטבע. קודם לגיוסו קיווה ירון לשרת כטייס קרבי.

הוא גוייס לצה"ל בחודש יולי בשנת 1987 והוצב לשרת בחיל השריון. נשלח לקורס קצינים בפברואר 1990 ולאחר מכן שירת בגדוד טנקי מרכבה בדרגת סג"מ. ירון היה אהוב על מפקדיו ופיקודיו. היה בעל יוזמה תעוזה ובעל יכולת בצוע מעולים. ירון אהב את טנק המרכבה כמ"מ הפיק את מלא היכולת הביצועית שניתן להפיק מטנק משוכלל זה. אהבתו לחבריו הקצינים, המפקדים ולפקודיו היתה רבה והם דבקו בו, ואכן רבים נשארו חברי המשפחה.

ירון נפל במילוי תפקידו ביום כ"ח באלול תש"ן (18.09.1990) ובמהלך תרגיל שריון בגולן כאשר היה חוד החנית של הגדוד והחטיבה בתרגיל ארוך וממצה. במהלך תרגיל השריון בגולן, באשון לילה חשוך ולח הוכרע ירון בעת שפקד על טנק במעבר על גשר צר בזוית חדה מעל תהום, כאשר הוא גורר מאחריו גשר נוסף בתרגיל מורכב בעלטה. מעבר נועז שמעטים העיזו לבצעו, במהלך בצוע המעבר, נהרג ירון בהתהפך הטנק עליו פיקד.

הובא למנוחת עולמים בבית העלמין הצבאי בחדרה. מפקדיו שבחו והללו את יכולתו המבצעית ואשיותו הקורנת בטחון ועוז.

הותיר אחריו הורים וחמשה אחים. הועלה לדרגת סגן לאחר מותו. הוריו ואחיו הקימו אנדרטה לזכרו במרכז הימי שדות ים שליד קיסריה. אנדרטה שעוצבה ונבנתה על ידי הפסלת יעל ארצי לתפארת המקום ואל פני הים שכה אהב לעד.

בניית אתרים: