תפריט נגישות

רב"ט ראובן פילמן ז"ל

ראובן פילמן
בן 24 בנפלו
בן דורה ואברהם
נולד ברמלה
בי"ב בתשרי תש"י, 5/10/1949
שרת בחיל השריון
יחידה: חט' 421, גד' 257
נפל בקרב
בט' בחשוון תשל"ד, 4/11/1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: חמוטל
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: תל אביב - קרית שאול

קורות חיים

ראובן, בן דורה ואברהם, נולד ביום י"ב בתשרי תש"י (5.10.1949) ברמלה. הוא למד בבית-הספר היסודי " כל ישראל חברים" ("אליאנס") בתל-אביב, ואחרי-כן למד שנתיים בבית-הספר המקצועי "אורט" לחניכים ביפו, במגמה של נגרות. הוריו של ראובן, שעברו תלאות וסבל בדרכם ארצה, היו מראשוני המשתקעים ברמלה לאחר מלחמת השחרור. כעבור שנים אחדות עברה המשפחה לתל-אביב. מאז היה ילד לא הרבה ראובן לדבר, אלא היה פועל ועושה. מעולם לא הלך בטל, ותמיד ניצל את זמנו הפנוי לפעילות. בילדותו מצא באחד הימים סכום כסף גדול. הוא מסרו למשטרה וזו העניקה לו כדורגל כאות הוקרה על אזרחות טובה. ראובן היה חבר פעיל בבית-הנוער העירוני על-שם ציון פוטל ברח' הגר"א בתל-אביב. כן היה חבר בתזמורת הנוער העירונית כמתופף, והאגף לתרבות, לנוער ולספורט של עיריית תל-אביב העניק לו תעודת הצטיינות, כאות הערכה על התמדה ומסירות בפעולתו בתזמורת. ראובן היה חובב ספורט, אהב את החיים והיה שופע חדוות-חיים. מטבעו היה טוב-לב, אהב את הזולת, ותמיד היה ראשון להיחלץ לעזרת הזולת כדי שלא להחמיץ שום מעשה טוב.

בימי מלחמת ששת הימים התנדב לעזרה בעבודות שונות בעורף. הוא רצה מאוד לעבוד ולאחר שסיים את לימודיו ב"אורט", עבד שנה כמתלמד בנגריית רהיטים בתל-אביב. אחרי-כן עבד כשליח ב"מעריב" ולבסוף עבד שנה כעוזר לצבע ברמלה. ראובן גויס לצה"ל בסוף נובמבר 1969 והוצב לחיל השריון. לאחר הטירונות, הוצב כנהג משאית בבית-הספר לשריון ואחרי-כן הועבר לגדוד שריון. מפקדיו ראו בו חייל ממושמע, שמילא את תפקידו היטב, מתוך מסירות ושקידה. לאחר שסיים את שירותו הסדיר, הוצב לשירות מילואים בגדוד שריון ואחרי-כן במפקדת חטיבת שריון. משחזר לחיים האזרחיים, הצטרף לעבודה אל אביו ועבד משעות הבוקר המוקדמות עד מאוחר בערב. לאחר שנשא אישה, סידר את דירתם וטיפחה במו ידיו. ראובן אהב את הוריו ללא-גבול, דאג להם וכיבדם מאוד ותמיד היה מביא פרחים או מתנה קטנה לבית. גם לאחר נישואיו הקפיד להביא בכל יום ששי זר פרחים לאמו וזר פרחים לאשתו. כשפרצה מלחמת יום הכיפורים, היה ראובן מראשוני המתייצבים ביחידתו. תוך כדי לחימה בסיני הועבר לגדוד אחר ושימש בו כנהג משאית. ביום כ"ג בתשרי תשל"ד (19.10.1973) נפצע ראובן אנושות בהפגזה באזור "חמוטל" והועבר לבית-חולים.

ביום ט' בחשון תשל"ד (4.11.1973) מת מפצעיו. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין הצבאי בקרית-שאול. הוא השאיר אחריו אישה, הורים ואחות. לאחר מותו הועלה לדרגת רב-טוראי. בנו, שנולד לאחר נופלו. נקרא על-שמו ראובן הוריו הקימו לזכרו ספרייה בבית-הנוער העירוני ברח' הגר"א 28, בתל-אביב; מועדון הנוער שם קרא על-שמו את קבוצת הקט-רגל של המועדון, וועד הספורט והתרבות במועדון עורך טורניר קט-רגל על-שמו בין קבוצות נוער. לקבוצה המנצחת במשחקים מוענק גביע נודד על-שמו של ראובן ז"ל.

בניית אתרים: