תפריט נגישות

טוראי אפרים לחמן ז"ל

אפרים לחמן
בן 30 בנפלו
בן יאכט-בינה ויצחק-יעקב
נולד בפולין
בי"ד בסיון תרע"ח, 25/5/1918
שרת בחיל השריון
יחידה: חט' 166
נפל בקרב
בכ"ג בטבת תש"ח, 5/1/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: יד-אליהו
באזור מרכז הארץ והשפלה
מקום קבורה: גבעתיים - נחלת יצחק
הותיר: אשה ושני ילדים

קורות חיים

אפרים-שרגא, בן יצחק-יעקב ויאכט-בינה, נולד ביום י"ד בסיון תרע"ח בעיירה פייזרן שבפולין. בבית הוריו חונך לאהבת ציון וכבר בילדותו שאף לעלות לארץ-ישראל. בהיותו בן 12 נתיתם מאמו. נאלץ להפסיק את לימודיו ולעזור לאביו בפרנסת המשפחה.

בבית עשה בכל מלאכת-כפים בזריזות ובכשרון רב. במלאות לו 13 שנה עלתה המשפחה לארץ, וכאן עבד בעבודות בנין. היה חביב מאד ואהוב על כל חבריו לעבודה. את העבודה אהב מאד והיה מסור אליה בכל נפשו. ביומנו כתב: "ההרגשה שאני פועל, כמו כל פועל בעולם, הרחיבה את לבי ומילאה אותו חדוה רבה..." אהב לקבוע את מחשבותיו בכתב והרבה לכתוב ולהביע את אשר עם לבו. תמיד שאף ללמוד ולקנות דעת. את ביתו בשכונה הקטנה תל-חיים שבתל-אביב וגם את רהיטי ביתו עשה במו ידיו, בשעות שלאחרי עבודת- יומו. היה פעיל מאד בשכונה ונשא בעול תפקידים ציבוריים וכן גם בתפקידי בטחון. שימש כמוכתר השכונה וכנוטר המקום והיה אחראי לשמירה המקומית מטעם ה"הגנה". את תפקידיו ב"הגנה" מילא בדבקות ובמסירות-נפש. בתחילת מלחמת-השחרור, בימי ההתקפות על השכונות בגבולות תל-אביב, כשרוב תושבי השכונות נטשו את מקומות-מגוריהם, נשאר הוא דבוק לתפקידיו בהגנת המקום ולמרות הפצרות בני משפחתו לא עזב את המקום, יצא כל לילה לשמירה בעמדות ונשאר על משמרתו עד הרגע האחרון.

בשעת התקפת הערבים על שכונת יד-אליהו אץ לעמדה הקיצונית לעזרת המגינים ובהימצאו על משמרתו בעמדה ונשקו בידו - חדר כדור האויב לתוך העמדה וניתק פתיל חייו ב-5.1.1948 הובא לקבורה בנחלת-יצחק. הניח אחריו אשה ושני ילדים קטנים.

בניית אתרים: