תפריט נגישות

טוראי שמשון לבקוניה ז"ל

שמשון לבקוניה
בן 13 בנפלו
בן רות ואהרון
נולד בצרפת
בה' בטבת תרצ"ה, 11/12/1934
התגורר בבצרון
שרת בחיל השריון
יחידה: מפח"ט 5
נפל בפעילות מבצעית
בח' בתמוז תש"ח, 15/7/1948
במלחמת העצמאות
מקום קבורה: גבעתיים - נחלת יצחק
הותיר: הורים, שתי אחיות - מרים ורבקה ואח - אברהם

קורות חיים

שמשון בן אהרון ורות נולד בצרפת. הוריו, ברחו מגרמניה לצרפת עקב עליתו של היטלר לשילטון. הוא נולד ב-11 בדצמבר 1934 בבית חולים ע"ש רוטשילד בפריז. כשהיה בן שנה עלתה משפחת לבקוניה לישראל: הוא, הוריו ושתי אחיותיו הגדולות: מרים האחות הבכורה ורבקה. בראשית דרכם בארץ הם גרו בראשון לציון, ואח"כ עברו לגן יבנה, שם נולד הבן הרביעי למשפחת לבקוניה אברהם. שמשון היה ילד חזק וספורטאי טוב. הוא היה משחק על עצי התאנה הגדולים שהיו מול ביתו בתפארת, והיה קושר להם חבלים ופנסים. היה מאותת לחברו מבצרון בשפת המורס.

הוא וחבריו היו משחקים ב"מלחמה". הם היו מושפעים מן המצב ששרר בא"י. שמשון למד בבית הספר העממי בגן יבנה, הוא וחבריו היו מגיעים לבית הספר כשהם רכובים על חמורים.

בסוף שנת 1947 פרצה מלחמת השחרור. בשבועות הראשונים של המלחמה פלשו המצרים לארץ והגיעו עד למקום שנקרא היום גשר "עד הלום". משם היו מפגיזים את גן יבנה וישובי הסביבה. בזמן המלחמה עברה משפחת לבקוניה מתפארת לבצרון. עקב הפגזות היישובים היה צורך לפנות את כל הילדים הקטנים והנשים שלא היו חיוניים במשק לישוב בית חנן.

נערים ונערות בני 13 ומעלה נשארו בבצרון על מנת לעזור במשקים, ואף שימשו כקשרים בין שומרי המושב, שמשון היה אחד מהם. אהרון ורות שכרו חדר קטן בגדרה. מידי פעם שמשון היה נוסע על אופניו כדי לבקר את משפחתו בגדרה.

כאשר שמשון חזר מאחד הביקורים הוא נסע ליד שירה צבאית, המצרים תקפו את השירה ע"י מטוסים. שמשון נפגע מרסיס, והועבר לבית חולים שדה בגדרה. כשהוחמר מצבו העבירו אותו לבית חולים הדסה בתל אביב, ושם נפטר.

בן 13 היה במותו.

הוא נקבר בנחלת יצחק בתל-אביב כי לא היתה אפשרות בזמן המלחמה להעבירו לבצרון.

לאחר שנים הכיר משרד הבטחון בשמשון כחלל צה"ל היות ולא פונה מבצרון ונשאר למלא את תפקידו כקשר. משרד הבטחון חייל אותו לאחר מותו, העניק לו מספר אישי ובנה לו מצבה צבאית.

שמשון לבקוניה היה החייל הצעיר ביותר בצה"ל.

בניית אתרים: