תפריט נגישות

טוראי פנחס כהן עירקי ז"ל

פנחס כהן
בן 20 בנפלו
בן יונה וחיים
נולד בתימן
בח' בטבת תרפ"ח, 1/1/1928
שרת בחטיבת אלכסנדרוני (חי"ש)
נפל בקרב
בי"ז באייר תש"ח, 26/5/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: משטרת לטרון
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: ירושלים - הר הרצל
אזור: ב, חלקה: 1, קבר: 90.
קבר אחים

קורות חיים

פנחס נולד בצנעא אשר בתימן, בן למשפחה בת שש נפשות. האב שהיה סייד, פירנס את משפחתו בכבוד. בשנת 1944 והוא בן שש-עשרה, החליט פנחס לעלות כחלוץ לארץ-ישראל עם קבוצת צעירים נלהבים. על מסעה הקשה של הקבוצה לארץ, מספר חברו למסע:

"הלכנו ברגל למחוז חג' שהיה בשלטון הבריטים, עם המתנו ארבעה חודשים. בתקופה זו סבלנו ממחלות ומכינים. יום שישי אחד העמיסו הבריטים את כל היהודים על משאית, גם חולים וגם ילדים וזרקו אותנו בשטח מדברי שומם. אחר כך ריכזו אותנו במחנה, בסוכות מחצלת. לאותו מחנה הגיעו שליחים מן הארץ שטיפלו בנו. שנה שלמה ישבנו שם. סטרפיקטים לא היו ואנשים יכלו לצאת לארץ רק בקבוצות קטנות. יהודים יצאו לכוון ארץ-ישראל בסירות או באוניות קטנות. בעיר מוסה ליד העיר סואץ הוכנסנו שמונה ימים לקרנטינה. אחר כך ברכבת הגענו לעתלית ומשם לרעננה."

ברעננה שוכנו הבחורים ברפת ברחוב עקיבא ורק כעבור זמן הועברו לבית העולים במושבה. גם שם לא היו התנאים קלים או נוחים. ארבעה איש הצטופפו בחדר אחד. פנחס כהן מצא לו עבודה אצל רענני בשם בודניק, השתכר למחייתו, היה פעיל ב"הגנה" והתגייס לשורות החי"ש.

הקרב הראשון בו השתתף היה בפריצה לביר-עדס. לאחריו השתתף בקרבות רבים. הוא נפל בקרב על לאטרון.

רק שנה לאחר הקרב החזירו הירדנים את גופות החיילים שנפלו.

פנחס נקבר בהר הרצל בירושלים ביום 17.11.49. הוריו ושלושת אחיו של פנחס, עלו ארצה רק לאחר נפילתו, בעליה הגדולה מתימן שנודעה בכינוי "מרבד הקסמים".

רבות בכינו, רבות בכינו,

הלך אחינו, לא שב האח.

כוכב זרח. דמעות מחינו,

אולי אחינו כוכב נידח?

הילה של אושר. תוגה של יער

בשקוט הסער, בגאות הסתיו.

הדומיה לו

התהילה לו

קדושת הערב תישק שפתיו.נתן יונתן.

בניית אתרים: