תפריט נגישות

רב"ט דן כץ ז"ל

דן כץ
בן 21 בנפלו
בן תרצה ואברהם
נולד במזרע
בז' באב תרפ"ז, 5/8/1927
התגורר במזרע
שרת בפלמ"ח - חטיבת הנגב, חיל השריון
יחידה: בה"ד 8
נפל בקרב
בו' באייר תש"ח, 15/5/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: כפר דרום
באזור רצועת עזה
מקום קבורה: קיבוץ מזרע

קורות חיים

כץ דן בן אברהם ותרצה. נולד ב-8.5.1927 בקיבוץ מזרע שבעמק יזרעאל המרכזי. אם כי נולד קטנטן וחלש (2 ק"ג היה משקלו בהיולדו) וחששו לחייו, התפתח והיה נער חסון, בריא, שובב ואמיץ ותעלולי ילדותו הוזכרו בקיבוץ מזרע שנים רבות. למד תחילה במזרע ואחר-כך במוסד החינוכי במשמר-העמק.

הנער השובב היה לעלם תרבותי, עשיר בידיעות כלליות וביחוד בספרות ובהיסטוריה ומעמיק בספרים שקרא. בעל הומור, תפיסה מהירה וביקורת קולעת. עובד רציני בפלחה ובעל יכולת-תפוקה העולה בהרבה על הרגיל. היה עובד בחדוה, נהנה מהברכה שראה במעשי ידיו והעניק בשמחה את עזרתו לנחשלים ולעייפים.

נתקבל כחבר למשק כאחד מבכורי הדור השני וכאחד מאלה יצא לשרת בפלמ"ח, בגבעת-ברנר, בית-הערבה ועוד. סיים קורס מ"כ והיה מדריך את השכבות הצעירות באימונים ובספורט. ער ותוסס, חביב על החבריה, מעורר למחשבה בשיחותיו. במכתביו לנערתו נתגלה כבעל תרבות, גמישות רוחנית וכושר הסתכלות.

בחורף תש"ח שירת עם יחידתו בנגב הדרומי בשמירה על צינור המים והגנתו בפני הכנופיות. עם תחילת מלחמת-השחרור, עת נשלחו לשם מגויסים עירוניים קשישים, מושרשים באורח-החיים המזרחי אשר בעיר, ידע להכשירם לחיילים טובים. התגלה כבעל הבנה פסיכולוגית עמוקה לנפש חבריו הותיקים והמגויסים החדשים וידע לרומם את רוחם ולהעלות את המוראל הצבאי שלהם. כשהוטל עליו תפקיד מפקד-מחלקה, מבלי שעבר את הקורס המתאים, התמצא בו במהרה.

ב-13.5.1948 יצא עם מחלקתו ללוות שיירת תגבורת לכפר-דרום המנותק. בדרך הוקפו על-ידי כוח מצרי גדול המצויד בתותחים, ומשמונה המכוניות המשורינות של השיירה נפגעו שבע ורק שלו הצליחה להגיע עד הגדר של המשק.

בקפצו מהמכונית נפגע בכדור בברכו. במצב זה הוסיף לפקד על מחלקתו ולנהל את נסיגתה. אחרי איבוד דם רב נלקח לטיפול בכפר-דרום ושם מת ב-15.5.1948 . הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות בקיבוץ מזרע.

בניית אתרים: