תפריט נגישות

רב"ט ישראל ירוסט ז"ל

ישראל ירוסט
בן 28 בנפלו
בן שרה וזנויל הכהן
נולד בפולין
בכ"ט באייר תר"פ, 17/5/1920
שרת בפלמ"ח - חטיבת הראל, חיל השריון
יחידה: הגדוד הרביעי - "הפורצים", ר"מ 4 א' חט' 7
נפל בקרב
בי"ז באייר תש"ח, 26/5/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: גבעת הרדאר
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: קיבוץ קרית ענבים

קורות חיים

ירוסט ישראל בן זנויל הכהן ושרה. נולד ב-17 במאי 1920 בפביאניץ שבפולין. בן-זקונים להוריו. אחרי סיימו את בית-הספר עבר כפועל במפעל האריגה של אביו. כשפרצה מלחמת-העולם השניה נדד עם הפליטים מזרחה לאזור הכיבוש הרוסי ונשלח לעבודה בבית-חרושת.

מ-1941 שירת בצבא הרוסי וב-1943 התגייס לצבא הפולני, שאורגן ברוסיה, והשתתף במסע שחרור פולין מיד הגרמנים. כשהגיע לעיר-הולדתו נודע לו שמכל משפחתו המסועפת לא נשאר איש בחיים.

המשיך לשרת בצבא הפולני ונשלח עם גדודו למשמר על גבול צ'כסלובקיה. בתפקידו זה העביר הרבה שיירות של יהודים מרוסיה ומפולין ומיתר ארצות מזרח אירופה, שברחו מערבה למחנות-העקורים, כדי לעלות ארצה-ישראל. כשנודע לו שהוא צפוי למאסר בגלל מעשיו אלה, ברח גם הוא למחנה ברגן-בלזן.

נרשם לקיבוץ-הכשרה ובזכות עזרתו ל"בריחה" השתדלו המוסדות לאפשר לו את העליה בהקדם. בינתים שידלוהו קרוביו מאמריקה במכתבים שיבוא אליהם והיו מוכנים לשלוח לו תעודות וכסף להוצאות הדרך, אך הוא סירב.

כשנתקבלה במחנה מכסת סרטיפיקטים ואיש אחד מרשימת הזוכים נעדר, ניתן לו הסרטיפיקט והשם של הנעדר, וכך הגיע לארץ ב-1947 כעולה חוקי בשם המושאל ירחמיאל ארלמן.

גם אחרי עלותו ארצה הוסיפו קרוביו, לשלוח מכתבים, בקשו שיגיע לאמריקה והבטיחו לו כל טוב. אך, ישראל איתן כסלע, לא זז מהחלטתו להשאר ולשרת את המולדת.

עבד כפועל בנין. הצטרף ל"הגנה" ושירת בה בחולון. במארס 1948 צורף לגדוד ("הפורצים") של חטיבת הפלמ"ח - "הראל", היה לעזר למפקדו בנסיונו הצבאי. השתתף בכיבוש הקסטל ובפעולת "נחשון".

נפל בהתקפה על הראדאר ביום י"ז באייר תש"ח (26.5.1948). למחרת היום הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות בקרית-ענבים.

בניית אתרים: