תפריט נגישות

רב"ט יעקב יענקל'ה יעקוביאן ז"ל

יעקב יעקוביאן
בן 24 בנפלו
בן סנם ומשה
נולד באירן
בכ"ד באדר ב' תש"ג, 1/3/1943
התגייס ב-פבואר 1961
שרת בחיל השריון
יחידה: גד' 129
נפל בקרב
בכ"ז באייר תשכ"ז, 6/6/1967
במלחמת ששת הימים
מקום נפילה: כונתילה
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: רחובות
הותיר: אישה בהריונה

קורות חיים

יעקב יעקוביאן נולד ביום כ"ד באדר ב' תש"ג (1.3.1943) בעיר טהרן אשר באירן. בעלות המשפחה לארץ בשנת 1952 הצטרפו למושב בית-אלעזרי ליד עקרון והתפרנסו מהמשק שהקימו. יעקב למד בבית-הספר היסודי במושב וסיים את לימודיו בהצלחה. לאחר מכן למד בבית ספר תיכון מקצועי בנס-ציונה והתמחה במסגרות. בשעות הפנאי ביום היה עוזר להוריו במשקם וכן עזר להם בפרנסתם ואף היה אחראי להם, ובערבים היה פעיל בתנועת-הנוער. היה מעורה בחברה בהשתתפו בכל הפעולות החברתיות וגם נתן ידו לכל ענפי הספורט האתלטי. בנעוריו השתייך לגדנ"ע.

את יענקל'ה אפייינו ונטמעו בנשמתו אהבת הארץ, האדם והאדמה. את האדם בכלל ואת המשפחה בפרט. יענקל'ה אהב בעלי חיים ומכל אהב לטייל בטבע. מטבעו היה רגוע ושקט ומימיו לא הרים את קולו בשעה שנתעורר איזשהו ויכוח על פוליטיקה או על ספורט ותמיד היה משכנע את בן-שיחו בנחת ובנועם והוכיח את צדקת שיקוליו.

יעקב גויס לצה"ל בפברואר 1961 ומילא את חובתו בשירות סדיר כטנקיסט בחטיבת-השריון. וכך סיים את שירותו בצה"ל כשמפקדיו חבריו לשורה אהבו אותו. היה חייל ממושמע במלוא מובן המילה, אחראי, חדור מוטיבציה, אהב את הצבא והיה נכון ונועז לכל משימה שהוטלה עליו.

לאחר שסיים את שירותו הצבאי החל לעבוד במקצועו כמסגר מכני בגדרה וחלם להיות עצמאי.

את חברתו, עדנה, הכיר עוד מימי היותו שייך לחברת-הנוער, כבש את לבה בזכות עיניו היפות, חיוכו המקסים, עדינות הנפש וחוש ההומור. לאחר כשנתיים, ביולי 1966, נישאו והתגוררו ביחידת משק צעיר משלהם, בשכנות למשק הוריו, הם תכננו לחדש ולהרחיב את הבית ולהקים משפחה.

לאחר שחרורו מצה"ל התייצב יעקב ברצון לכל קריאה למילואים ובמלחמת ששת הימים היה בין הראשונים שנקראו לדגל. בשיחה עם רעייתו עדנה אמר: "אל תדאגי, המלחמה לא תתחיל בלעדי", אך יחד עם זאת היה קשוב לרדיו 24 שעות ביממה ולו רק כדי לשמוע את הסיסמה שתקרא אותו לדגל.

ב- 23.5.67, לאחר "סגירת" מיצרי טיראן, שמע יענקל'ה את הקריאה המיוחלת, גויס והוצב עם חבריו בגזרת כונתילה שבקדמת סיני. המטרה היתה לבלום את "האוגדה הנוראית" של שאולי, ולשמש הטעייה והטיית כוחות מצריים לעבר כונתילה. הטנק של יענקל'ה היה בחוד הכוח, ביום השני לקרבות, 6.6.67, נפגע הטנק פגיעה ישירה מאש האויב. יענקל'ה מצא את מותו. יעדי כונתילה הושגו וכעבור שני ימי לחימה בסיני המשיך הגדוד ועלה להלחם ברמת-הגולן.

יעקב הניח אישה בהריונה וכחמישה חודשים לאחר נפלו נולד בנו הבכור שנקרא על שמו.

הוא הובא לקבורה ארעית (לשעת חירום) בבית-הקברות הצבאי בבארי ולאחר 11 חודשים הועבר למנוחת-עולמים בבית-הקברות הצבאי ברחובות.

בניית אתרים: