תפריט נגישות

טר"ש חיים יונה ז"ל

חיים יונה
בן 19 בנפלו
בן נזירה ויחיא
נולד בבית שאן
בכ"ט בתמוז תשי"א, 2/8/1951
התגייס ב-נובמבר 1969
שרת בחיל השריון, חטיבת הצנחנים
יחידה: חט' 500, גד' 195, פלחי"ק
נפל בפעילות מבצעית
בכ"ט באייר תש"ל, 3/6/1970
מקום נפילה: תעלת סואץ
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: בית שאן

קורות חיים

בן יחיא ונזירה. נולד ביום כ"ט בתמוז תשי"א (2.8.1951) בבית-שאן. החל ללמוד בבית-הספר "תחכמוני" שבמקום והצטיין כתלמיד מוכשר, עד כי הפך לשיחה בפי כל מוריו. בבית-הספר ניבאו לו עתיד מזהיר.

אחרי שסיים את חוק לימודיו היסודיים נתעוררו חילוקי דעות: האם ילך ללמוד מחוץ לעיר, בגלל רמת הלימודים שבמקום, או שישאר להמשיך ללמוד בעיר? המשפחה נטתה לשלוח אותו מן העיר, אך חיים טען שעליו להשאר בעיר באמרו, שאם הוא ועוד מספר תלמידים יעזבו את העיר, הרי לא יוכל בית-הספר להתקדם אם אין בו תלמידים טובים, הוא הוסיף כי טובת העיר קודמת לטובתו הוא, וכי עליו להמשיך בלימודים בעירו ולהשתדל שבית-הספר לא יהיה נחות-דרגה מכל בתי-הספר בערים הגדולות. ואכן הוא צדק בדעתו והכל אמרו כי חיים הוא שהניח יסוד לחיי התרבות של העיר הקטנה והנחשלת, ובית-ספרו, בית-הספר התיכון "מאיר", היה לאחד מבתי-הספר התיכונים הטובים בארץ.

כשהיה חיים תלמיד בבית-הספר התיכון הצטרף לגדנ"ע, עבר קורס מ"כ והיה מדריך קליעה, כן היה חניך ומדריך בתנועת הספורט הדתית "אליצור" והצטיין במשחק הכדורסל. בתקופת מלחמת ששת הימים היה קשר בהג"א. הוא היה נכון תמיד להגיש עזרה לזולת ומנע שינה מעיניו כשהיה צורך להגיש סעד לחבריו. בבית-הספר שימש כנשיא מועצת התלמידים במשך שנתיים והיה גאוות כל מוריו ומחנכיו.

כשנכנס לכיתה השמינית בבית-הספר התיכון החליט להתמחות בהיסטוריה, ואף הצטיין בשטח זה, אך לא הסתפק בכך וזכה במתמטיקה לציון 9. מטעם בית ספרו השתתף בכנסים רבים בטכניון העברי בחיפה ונודע בשל בקיאותו במתמטיקה. הוא התכונן ללמוד בטכניון, לאחר תקופת שירותו, בתחום מדעי המתמטיקה. גם בבחינה בתלמוד זכה לציון 9.

חיים גויס לצה"ל בתחילת נובמבר 1969, עוד בטרם הגיע מועד גיוסו. בגלל ראייתו הלקויה במקצת, לא נתקבל לקורס הטיס, כרצונו, אלא כעבור מחצית השנה. המשפחה בקשה ממנו שימשיך בלימודיו, כדי לא לבטל את זמנו לריק; אך הוא ענה: "שלוש שנים בצבא לא יספיקו. אם כל אחד ירצה להמשיך ללמוד ולא יתגייס, או ירצה להשתמט, מי ישרת את המדינה?" הוא הוצב לחיל השריון והובטח לו להתקבל לקורס טיס כעבור מחצית השנה ובתקופת מעבר זו ירד לתעלה. הוא הצטיין בטובו ובאומץ לבו. כאשר שאלוהו בני המשפחה: "האם אינך פוחד"? ענה בשלוות נפש ובחיוך: "אדם מת רק פעם אחת וכך הוא נותן לאחרים להמשיך לחיות".

אור ליום כ"ט באייר תש"ל (3.6.1970), נפל חיים מפגיעת פגז באזור תעלת סואץ - יום לפני קבלתו לקורס טיס. הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות בבית-שאן.

בניית אתרים: