תפריט נגישות

סמל גדעון זסלבסקי ז"ל

גדעון זסלבסקי
בן 20 בנפלו
בן בתיה ופינחס
נולד ברמת רחל
בכ"ד בתמוז תרפ"ח, 12/7/1928
התגורר ברמת רחל
שרת בפלמ"ח - חטיבת הנגב, חיל השריון
יחידה: מפח"ט 7
נפל בקרב
בכ"ד בכסלו תש"ט, 26/12/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: משלטי התמילה
באזור השפלה הדרומית והנגב
מקום קבורה: קיבוץ רמת רחל

קורות חיים

זסלבסקי גדעון בן פינחס ובתיה. נולד ביום 12.7.1928 בקיבוץ רמת-רחל. למד במוסדות החינוך של הקיבוץ ואחר-כך - שנה בבית-הספר המשותף בתל-יוסף. למד מסגרות מכנית בבית-הספר "עמל" בירושלים וגמר בהצטיינות את המחזור הראשון.

עם סיום בית-הספר התגייס לפלמ"ח, עבר קורס של מ"כ ברבדים והשתתף בראשית פעולות הבטחון בגוש עציון. עבר לבסיס בעין- השופט והשתתף בכיבוש הכפר סלמה ותל-ליטוינסקי.

בפברואר 1948 ירד לנגב. שם עבד בעבודות קו-המים ושמירתו בין חלוצה, ח'זלה ורביבים. היה נע בין נירים וגבולות בפעולות-בטחון ובשמירה. השתתף בהרבה פעולות מארב ונקם שבוצעו בתקופה זו בכל הסביבה.

פעם, משנתקל במארב קרוב ומפתיע, הצליח להציל את אנשי כיתתו הודות לקור-רוחו, שליטתו במצב ופיקודו הנבון. השתתף בפעולות כפר-דרום, בכיבוש באר-שבע ועוד.

במכתביו, שפורסמו בחוברת "רמת-רחל במערכה", התבטא יחס ההומור שלו לתלאות שבנדודים ובמלחמה. במכתבו מיום 13.10.1948 הביע את השערתו על "הרבה חדשות" שיישמעו מהנגב, והוסיף : "דעו שלמרות שיש פה איזו סכנה או חשש כלשהו - הדבר הוא חשוב מאד, כי בלעדיו לא יתכן להחזיק בנגב".

נקשר לנגב, אהב אותו ואמרתו היתה: "את הנגב אפשר לאהוב רק אם נמצאים שם זמן מה!" כאשר בא אחרי הרבה זמן לחופשה ונשאל: "מה בנגב?" ענה בחיוך: "רצינו מדינה - קיבלנוה! רצינו נגב לקחנו, ועוד נצטרך לקחת!"

מתוך הכרה זו השתתף במבצע "חורב" כסמל, סגן מפקד הפעולה. אחרי ההפוגה הראשונה שימש מורה-דרך לשיירות הולכי-רגל בין משקי הנגב. משם יצא כסמל להשתתף במבצע "יואב" לפריצת הדרך לנגב ולמבצע "עשר מכות" לכיבוש באר-שבע. אחר-כך הועבר למשלטים ליד חברון, בכורנוב ועין-חוצב.

במבצע "חורב" חיפתה מחלקתו על הפעולה בביר-עסלוג'. משהוכרחו הלוחמים לסגת נסיגה תכסיסית של הגדוד נשאר גדעון בין האחרונים במערכה, וכאן פגע בו כדור האויב. הוא נפל ב-26.12.48 ונקבר ברביבים.

גופתו הועברה לרמת-רחל ב-8.9.1950.

בניית אתרים: