תפריט נגישות

טוראי ישעיהו ורטנשטיין ז"ל

ישעיהו ורטנשטיין
בן 17 בנפלו
בן לוטי ואברהם
נולד ברומניה
בכ"ה באייר תרצ"א, 12/5/1931
התגורר בעינות
שרת בגבעתי - תש"ח, חיל השריון
יחידה: מפח"ט 5
נפל בקרב
בכ"ה באייר תש"ח, 3/6/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: זרנוקה
באזור מרכז הארץ והשפלה
מקום קבורה: רחובות

קורות חיים

ורטנשטיין ישעיהו בן אברהם ולוטי. נולד ב-12.5.1931 בבוקרשט, בירת רומניה. למד בבית-הספר הדתי על שם המלבי"ם. אחרי שחרור רומניה מהכיבוש הנאצי שלחוהו הוריו ארצה עם "עליית-הנוער", ודרך איסטנבול, אנטוליה וסוריה הגיע לארץ ברכבת ב-22.10.1944 התחנך בחוות-הלימוד שבצפון תל-אביב ובחברת הנוער העולה שבמשק עיינות והתקשר לעבודת האדמה. אחרי למעלה משנתים הגיעו הוריו לארץ בנתיב הבריחה וההעפלה ונעצרו בקפריסין.

להוריו כתב בעברית משובשת - ובלבד שתהיה עברית - על חייו וגעגועיו לראותם כבר בארץ, על התפעלותו ממראה עיניו במשקים שביקר ועל המאורעות שהסעירו את הישוב ("השבת השחורה", דיכוי בריטי ועוצר, פרשת "יציאת אירופה", הקמת 11 הנקודות בנגב וכו').

באחד המכתבים הודיע על רצונו להתכונן לבחינת-בגרות "מפני שמלחמת-השחרור של ארצנו דורשת גם אנשים בעלי השכלה". ב-3 במארס 1948 כתב: "אם אני ועוד כמוני נצטרך להחזיק רובה ביד בגיל של 16 שנה ולא לישון בלילות - זה קשה, אבל יכולים את זה עם מרץ, בתקוה למחר ולא להווה".

אחר-כך גויס לשירות מלא ונשלח לקורס-חבלנים. היומן שכתב בקורס מוסר תיאור חי של מפעל זה וסדר יומו, הנער בשנתו ה-17 נרתם לסדר ולמשמעת של חייל עם כל החומרות הקסרקטיניות.

אחרי תרגילו הראשון בפיצוץ רשם ביומנו מה שהירהר בשעת מעשה: "אני לומד עכשיו להרוס במקום ללמוד ולבנות. אבל כאלה הם הזמנים וצריכים לדעת גם להרוס ולחבל באויב כדי שנוכל לבנות ולהתבסס על אדמתנו".

בחופש חג הפסח נפגש עם הוריו שבאו לארץ. אמו ניסתה לשדלו שלא יעזוב אותם, כי הם זקוקים לעזרתו בסידורם בארץ, והוא השיב לה כי עכשיו המולדת קודמת להורים, ויש להילחם באויב כדי שתהיה לנו ארץ. יצא לחזית ושירת בה כחבלן נגד הכנופיות ונגד הפולש עד שנפל ביום 3.6.1948 ליד זרנוקה.

נקבר ברחובות.

בניית אתרים: