תפריט נגישות

ראובן (רוברט, ארתור) וקר ז"ל

ראובן וקר
בן 19 בנפלו
בן גרטל וזאב
נולד בגרמניה
בכ"ט בכסלו תר"צ, 31/12/1929
התגורר בבת ים
שרת בפלמ"ח - חטיבת הראל, חיל השריון
יחידה: הגדוד הרביעי - "הפורצים"
נפל בקרב
בד' באייר תש"ח, 13/5/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: משלט בדרך לירושלים
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: קיבוץ קרית ענבים

קורות חיים

וקר ראובן (רוברט, ארטור) בן זאב וגרטל. נולד ביום 31.12.1929 במינכן, גרמניה. חונך ברוח ציונית ומילדותו חלם על עליה ארצה. במשחקיו היה בונה ספינות ומסביר שבהן יפליג לארץ-ישראל. בשנת 1936 עלה ארצה עם הוריו אשר התישבו בבת-ים על-יד יפו. שנות המאורעות הסמוכות לעלייתו הטביעו חותמן על אופיו ודרך מחשבתו. היה חבר לקבוצת הנערים שעזרו בהקמת העמדות בשכונתם המוקפת תכופות, ושהיו מעורבים בשמירה ובהגנה ושימשו קשרים. מגמת חייו היתה הימאות. למד בבית-הספר העממי, היה תלמיד טוב, אך הצטיין ביחוד בתבונת-כפים.

בגיל 16 הצטרף ל"הגנה". היה גם חבר ב"הפועל" הימי ושימש שם כמדריך. אחרי סיימו את בית-הספר העממי רצה להמשיך את לימודיו בבית-הספר הימי בחיפה, אך מחמת מצב הבטחון הגרוע לא נתגשם חלומו זה. למד בבית-הספר המקצועי "שבח" ואחרי שנת לימודים בו למד טבחות ואפיה כדי להגיע לעבודה באניה ולו כטבח ימי בלבד.

עם פרוץ מלחמת-השחרור הצטרף לפלוגת הים של הפלמ"ח ולמד בקורס לימאים במחנה סידני-עלי. אולם בתקופת הקרבות הקשים על הדרך לירושלים צורף לחטיבת "הראל" אשר פעלה באותו השטח ונזקקה לתגבורת כוחות. תגבורת זו גויסה בשעת הצורך מתוך שורות הימאים. השתתף אתם בקרבות רבים ובמכתביו האחרונים הביתה באו לידי ביטוי געגועיו העזים לים.

באחד הקרבות של גדוד "הפורצים", היה זה יומיים לאחר נפילת בית-מחסיר, עלה אמנון עם חוליה למשלט בדרך לירושלים. יום קרבות היה אותו יום. ולפתע נשמעה צעקה :"בעמדה הקדמית יש פצוע. אש! חיפוי!" ואחרי כן דממה... ראובן נפצע, נאבק עם המוות ועיניו מיאנו להיסגר. אך הכדור, כדור מוות היה. דבריו האחרונים היו :"חבר'ה קיבלתי כדור" ונדם. נפל ב- 13.5.1948 ונקבר למחרת בקרית ענבים.

בניית אתרים: