תפריט נגישות

טוראי יואל ויזלטיר ז"ל

יואל ויזלטיר
בן 22 בנפלו
בן דבורה ומרדכי
נולד בראשון לציון
בא' בחשוון תרפ"ז, 9/10/1926
התגורר בראשון לציון
שרת בגבעתי - תש"ח, חיל השריון, פלמ"ח
יחידה: גד' 52, חט' 401, גד' 52
נפל בפעילות מבצעית
בכ"ז בטבת תש"ח, 9/1/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: גן יבנה
באזור השפלה הדרומית והנגב
מקום קבורה: ראשון לציון

קורות חיים

יואל בן דבורה ומרדכי, נולד ביום א' בחשוון תרפ"ז (9.10.1926) בראשון לציון. אביו בן העלייה השלישית ואמו ילידת הארץ, ממשפחת ביל"ויים ממייסדי המושבה. יואל סיים את בית-הספר העממי ואת הגימנסיה "מונטיפיורי" ואמר להשתלם ולהיות מהנדס חשמל, אך מתוך מידת האחריות שבו דחה בגלל המצב בארץ את תוכניתו לצאת וללמוד בחוץ-לארץ.

יואל היה חבר ה"הגנה" מצעירותו. התגייס לפלמ"ח ושירת באיילת השחר. הוא השתתף בהברחת עולים ובשאר פעולות שהזמן גרמן. לא דיבר ולא סיפר על פעולות שביצעו. עקב ידיעותיו הרבות בשטח הצבאי, וכשרונו לארגן ולבצע באחריות ובדיקנות, את המשימות המוטלות עליו, הציעו לו לעבור קורס קצינים. אך הוא סרב כי רצה להיות עם חבריו. הוא סייע למפקד הכיתה, ולא אחת מילא את מקומו בהוראה ובהדרכה. משהתעוררו בעיות ההתנדבות, היה הוא תמיד בין הראשונים.

עם הכרזת הגיוס היה מן הראשונים שהתייצבו ושירת בחטיבת "גבעתי". קיבל את יום החופש הראשון שהיה גם האחרון. אחרי שגמר את הארוחה, קם כדי לחזור לבסיס. לידו עמדו אחיו ואימו. יואל אמר לאחיו: "אורי, עכשיו אתה לבדך נשארת בבית, תשגיח על אמא", יואל הוציא מכיסו את כל הכסף שהיה לו בארנק ונתן לאחיו.

בראשית ינואר 1948 הוצב עם מחלקתו בגן יבנה. ב-9 בינואר יצאו שתי כיתות מהמחלקה לסיור באזור כשברשותן שני אקדחים ושני רימונים. ערבים חמושים מהכפר אבו-סווירה הבחינו בהם ופתחו באש לעברם. 11 מאנשי הסיור נהרגו ויואל ביניהם. גופתו הוחזרה למחרת על-ידי הצבא הבריטי.

ב-24 בינואר פשט כוח "גבעתי" על הכפר אבו-סווירה ופוצץ את בתיו.

ביום כ"ט בטבת תש"ח (11.1.1948) הובא למנוחות-עולמים בקבר-אחים בבית-הקברות הצבאי בראשון לציון.

בניית אתרים: