תפריט נגישות

טוראי יצחק בובי גרינוולד ז"ל

יצחק גרינוולד
בן 24 בנפלו
בן צפורה ומלכיאל
נולד באוסטריה
בט"ו בשבט תרפ"ד, 20/1/1924
שרת בחיל השריון
יחידה: חט' 164
נפל בפעילות מבצעית
בכ"ו באלול תש"ח, 30/9/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: הר ציון
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: ירושלים - הר הרצל
אזור: א, חלקה: 12, שורה: 04, קבר: 02.

קורות חיים

עם יחידות אצ"ל בירושלים, עבר יצחק לצבא ישראל, ואחרי שנשבע שבועת אמונים חזר לחזית הר-ציון, עליה הגן עם יחידתו עוד בהיותו במסגרת אצ"ל, ובה המשיך להילחם גם לאחר הצטרפותו לצבא ישראל.

בחזית זו גם נפל. היה קבור בשייך באדר א', וביום י"ז באלול תש"י (30.8.50) הועבר להר-הרצל.

אחד המשלטים באיזור ירושלים נקרא באורח רשמי לזכרו בשם "משלט יצחק גרינוולד".

יצחק ידע בילדותו חיי רווחה ושקט בבית אביו, שהיה מראשי "המזרחי" באוסטריה, ובנו של הרב מנחם גרינוולד. יצחק עסק בלימודים, הלך בחברת אביו ואמו לתפילה בציבור, וקולו הערב הרנין את הלב כאשר היה שר כסוליסט במקהלת בית הכנסת בווינה.

עם ה"אנשלום", בשנת 1938, הקיץ הקץ על חיים אלה; אחרי התעללויות שונות בראשי היהדות באוסטריה, נאסרו רבים מהם, ובתוכם אביו, מלכיאל, רבות סופר על מעשי גבורתו של יצחק הנער בתקופת הרדיפות הנאציות. כיצד הציל ספר-תורה מבית-כנסת שהוצת על-ידי הנאצים, וכיצד תקף משגיח נאצי שהעביד בפרך את אביו. ספר התורה שהציל נמצא עתה בבית הכנסת על הר-ציון ליד קבר המלך דוד.

לבסוף הצליחה המשפחה להימלט מציפרני הנאצים, עלתה ארצה והשתקעה בשדה-יעקב. כאן רכש יצחק ידיעות ונסיון בחקלאות, והיה לעובד אדמה הרואה פרי בעמלו. בימי מלחמת העולם רצה להתגייס לצבא הבריטי, אך לא נתקבל בגלל גילו הצעיר, ועל כן התגייס לשירות במשטרה. אולם בראותו את הרקבון והשחיתות שפשו בה, עזב את המשטרה ועבר לצי, שבו שירת כארבע שנים.

במשך תקופה מסויימת היה המלח היהודי היחידי בטוברוק. ביקר בעדן ובזמן עגינת אנייתו בנמל זה ריכז סביבו את הנוער היהודי המקומי.

אחרי המלחמה חזר ארצה, ויחד עם בני-דודיו הקים את הנגריה "לה-ספציה" בזכרון-משה. כעבור זמן-מה נשא אשה.

בניית אתרים: