תפריט נגישות

טוראי ראובן גלפמן ז"ל

ראובן גלפמן
בן 17 בנפלו
בן חיה-ליפשה ואליהו
נולד בפרדס חנה-כרכור
בא' בסיון תרצ"א, 17/5/1931
התגורר בפרדס חנה
התגייס ב-17.3.1948
שרת בפלמ"ח - חטיבת הראל, חיל השריון
יחידה: הגדוד הרביעי - "הפורצים"
נפל בקרב
בט"ז באייר תש"ח, 25/5/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: הר ציון
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: ירושלים - הר הרצל
אזור: א, חלקה: 12, שורה: 3, קבר: 5.
הותיר: הורים, אחות ואח

קורות חיים

גלפמן ראובן, בן אליהו וחיה. נולד ב- 17.5.1931 בפרדס-חנה. אחרי סיימו את בית-הספר העממי ובראותו כי "ארצנו קטנה והים גדול ורחב-ידים ולכן צריך לכבוש אותו", הלך ללמוד ספנות בבית-הספר הימי בחיפה. הצטיין בהפלגות-הלימוד עד קפריסין ורודוס. עם פרוץ המאורעות שהתלקחו מיד למלחמה בכל רחבי הארץ, והוא בכיתה השלישית, הוכרח להפסיק את לימודיו אשר התמסר להם בהתלהבות. כשנותקה התחבורה בין חיפה ובין מקום-מגוריו באחת הקריות, התנדב מיד, למרות גילו הצעיר, לשירות פעיל. השתתף במסגרת הפלמ"ח בקרבות הקסטל ונבי סמואל ובירושלים הנצורה.

במכתבו האחרון להוריו ציין בסיפוק כי "אנחנו על הסוס". כמקלען מצוין נתן בקרבות רבים חיפוי לחבריו התוקפים, בלי שים לב לכדורים ולפגזים השורקים סביבו ונופלים בקרבתו. שירת בגדוד "הפורצים" בחטיבת "הראל" של הפלמ"ח.

בליל ההתקפה האחרון על הר עציון, ב- 25.5.48, בנסיון לפרוץ לעיר העתיקה, נתקל הכוח התוקף באש צלפים. נשמע קול: "חבר'ה, קיבלתי את זה". זה היה קולו של ראובן. הוא נאסף ע"י אמבולנס ומת מפצעיו בו בלילה (ט"ז באייר תש"ח). היה הראשון מכיתת הסיירים של גדוד "הפורצים" שנפל בקרב. נקבר בשייך באדר א'. ב- 10.9.1950 הועבר להר-הרצל בירושלים.

בניית אתרים: