תפריט נגישות

טוראי אברהם קופל ז"ל

אברהם קופל
בן 21 בנפלו
בן קלרה ויעקב
נולד בגרמניה
בט"ו בניסן תרפ"ז, 17/4/1927
התגורר בקיבוץ יחיעם
שרת בחיל השריון
יחידה: חט' 608
נפל בעת מילוי תפקידו
בכ"ט באב תש"ח, 3/9/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: יחיעם
באזור הגליל
מקום קבורה: קיבוץ יחיעם

קורות חיים

קופל אברהם בן יעקב וקלרה. נולד ב-17.4.1927 בדורטמונד שבגרמניה. התחיל את לימודיו בבית-הספר העממי במשטר של השפלת היהודים תחת השלטון הנאצי. סמוך לפרוץ מלחמת העולם השניה שלחוהו הוריו ארצה ב"עליית-הנוער" והתחנך חמש שנים בכפר הנוער בן-שמן. בחברת הנוער הצטרף לקבוצה של "השומר הצעיר", עשה שנתים בבית-ספר חקלאי והצטיין בעבודת הפלחה ובלימודים, הוסיף שנת-הכשרה באילון ואחר-כך עבר עם קבוצתו לקיבוץ בקרית-חיים ועבד כחצי שנה עבודת כיבוש בנמל חיפה.

בהיוסד 11 הנקודות בנגב התנחל עם קבוצתו בדנגור (גבולות). מילא שם תפקיד מרכז המשק וביחוד התמסר לחרישת שדות מרחבי הנגב בטרקטור. משם עבר עם קבוצתו ליסד משק ביחיעם, בו מילא תפקידים רבים ובמיוחד התמסר לפיתוח מקורות-פרנסה חדשים, למד מספרים לועזיים לגדל פטריות, והצליח בכך במערות המבצר העתיק.

במלחמת-השחרור היה ממונה על אחד משני מקלעי-הברן של הגנת הקיבוץ הנצור ומילא את תפקידו בקור-רוח על אף הסכנה המתמדת. משנפרץ המצור חלם על חידוש העבודה החקלאית לביסוס המשק, אך לעת-עתה היה עוד צורך לבתר את פני הקרקע בחפירת תעלות-קשר ומקלטים. תוך חפירת תעלה כזו באדמת-הסלעים נהרג בהתפוצצות חומר נפץ ב-3.9.1948 הובא למנוחת עולמים בבית הקברות ביחיעם ב-5.9.1948.

זכרו הועלה בספר "לזכרם" של קיבוץ יחיעם.

בניית אתרים: