תפריט נגישות

סמל משה קוסובר ז"ל

משה קוסובר
בן 21 בנפלו
בן אהובה ואברהם
נולד ביפו
בכ"ז בכסלו תרפ"ח, 21/12/1927
שרת בגבעתי - תש"ח, חיל השריון
יחידה: גד' 52, חט' 401, גד' 52
נפל בקרב
בכ' בתמוז תש"ח, 27/7/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: כפר ורבורג
באזור מרכז הארץ והשפלה
מקום קבורה: רחובות

קורות חיים

קוסובר משה בן אברהם ואהובה. נולד ב-21.12.1927 ביפו. בן עשר עבר עם הוריו לרחובות וסיים את בית-הספר העממי במושבה. עבד כחשמלאי, חרט-עץ ונהג. בן 12 הצטרף ל"מכבי" והיה פעיל מאד בסניף. אחר-כך הצטרף לקבוצת "הסדרן". היה חבר מסור למכבי-האש במושבה וחבר התזמורת. התמסר לכל תפקיד ציבורי, לאומי או תרבותי.

חבר ה"הגנה". סייע בהורדת מעפילים. חדור אהבה לזולת, אך תקיף בעמידתו על הגנת היקר לו. לא פעם סיכן עצמו כדי למנוע מעשי פרובוקציה. התגייס עם הכרזת או"ם ושירת בגדוד אחד. השתתף בקרבות תל-א-ריש, בית-דגון, כפר-אוריה ועוד והצטיין באומץ-לבו ואחריותו. בכפר-אוריה עמד יחידי במערכה. בתל-א-ריש לא עזב את העמדה המרכזית עד שהוציאוהו חבריו בכוח. עלה לדרגת מ"כ ואחר-כך לסמל מוסמך. התמחה בחבלנות והיה מטובי החבלנים בדרום. בגלל ניתוח קשה ברגלו בימי הילדות נפסל לפעולות קרביות. הדבר פגע בו כמהלומה. הוא זרק את אקדחו והתפרץ: "איך אוכל לשבת בבית בשעה שכל חברי בקרב? איך אביט בפני המושבה - הרי אצטרך לברוח ממנה!" הוא מונה לתפקיד פנימי במחנה, שמילא אותו במסירות אך בלב כבד.

ב-12.7.1948 התנדב לתפקיד מיוחד בהגנת נגבה - למרות הפצרותיהם של חבריו כי יישאר. לאמו אמר: "המצב קשה אך נצחוננו בטוח. מי שיזכה להגיע לסוף יהיה לו טוב... אם יבואו וימסרו לך כי נפלתי - אל תבכי ואל תזניחי עצמך, הרי את חולה... ותמיד תזכרי: נפלתי למען המולדת". בדרך לנגבה, ליד כפר-ורבורג, הותקף על-ידי מטוס מצרי ונפגע ברסיס בכתף ומתחת ללב. במצב אנוש הובא לבית-החולים "הדסה" בתל- אביב וכעבור 36 שעות מת משטף דם בכ' בתמוז תש"ח (27.7.1948).

הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות ברחובות.

בניית אתרים: