תפריט נגישות

סמ"ר רחמים גואטה ז"ל

רחמים גואטה
בן 26 בנפלו
בן סופיה וחואתי
נולד בלוב
בט' בטבת תש"ז, 1/1/1947
התגורר בעוזה
התגייס ב-7.2.1967
שרת בחיל השריון
יחידה: יחס"פ 227
נפל בקרב
בי"ט בתשרי תשל"ד, 15/10/1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: גשר פירדאן
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: ירושלים - הר הרצל
אזור: ה, חלקה: 4, שורה: 1, קבר: 5.

קורות חיים

רחמים, בן סופיה וחואתי, נולד בשנת תש"ז (1947), בטריפולי שבלוב ועלה ארצה עם משפחתו בשנת תשי"ב (1952). המשפחה השתקעה במושב עוזה והוא למד בבית-הספר היסודי במושב. אחרי-כן סיים את לימודיו בבית-הספר הממלכתי-דתי באבן-שמואל.

רחמים גדל וחונך ברוח המסורת היהודית והאמונה באלהי ישראל והקפיד על מצוות כיבוד אב ואם. הוא נטל על עצמו את עול הדאגה למשפחה מרובת הנפשות ולאחר שסיים את לימודיו, עבד במשק שהקימו הוריו וסייע לשגשוגו ולפריחתו. רחמים היה אוהב חיים, שמח בחלקו וטוב לב. הוא קנה את לב חבריו בפשטותו, בצניעותו ובנכונותו לסייע תמיד לכל דורש. גם במצבים קשים וברגעי משבר ידע לשמור על קור רוח ולא איבד את השקט הנפשי והשלווה המיוחדים לו. הוא היה בן מסור למשפחתו, ידיד של אמת לחבריו ושותף מסור לחבריו לעבודה.

רחמים גויס לצה"ל בתחילת פברואר 1967 והוצב לחיל השריון. לאחר סיום הטירונות הוכשר כאיש צוות טנק והוצב בחטיבת-שריון 7, אשר בשורותיה לחם בקרבות מלחמת ששת הימים. אחרי כן סיים בהצלחה קורס מפקדי טנקים ונשלח לשרת, כמט"ק, בגדוד סער של חיל ההנדסה. בתחילת פברואר 1970 שוחרר רחמים מהשירות הסדיר והוצב ליחידת מילואים של חיל השריון.

לאחר השחרור רכש משאית והצטרף לחברה להובלה שמרכזה באשקלון. הוא עבד במרץ רב, ללא לאות והקדיש את כל זמנו כדי לסייע לטיפוחה ושגשוגה של החברה. אחרי שעות העבודה נרתם לסייע להוריו במשק החקלאי שלהם. חודשים ספורים לפני נפילתו רכש דירה בקרית-גת, בה עמד להקים את ביתו עם חברתו לחיים.

במלחמת יום הכיפורים השתתפה יחידתו בקרבות הבלימה וההבקעה נגד המצרים בסיני. ביום י"ט בתשרי תשל"ד (15.10.1973), בקרב באזור גשר פירדאן, נפגע רחמים ונהרג. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בהר- הרצל בירושלים. השאיר אחריו הורים, שישה אחים ושלוש אחיות. לאחר נופלו הועלה לדרגת סמל-ראשון.

רחמים נפל כשאך היה בתחילת הדרך לקראת התבססות ועמד לפני הקמת בית ומשפחה בישראל. שותפיו לעבודה אבדו חבר מסור ועובד חרוץ, הוריו אבדו את משענתם וידידיו את הרע הנאמן שהשרה בקרבם אוירה טובה ונעימה.

במכתב תנחומים למשפחה השכולה כתב מפקד היחידה: "רחמים ז"ל לא שש אלי קרב, אך מרגע שהתייצב לתפקידו ראה במלוא הרצינות את המוטל עליו. חדור הכרה יצא אל הקרב שממנו לא שב הוא וחבריו מנעו בגופותיהם את השואה שנכונה לנו". מושבי "הפועל המזרחי" הוציאו לאור חוברת לזכרם של בני המושבים, שנפלו במערכה. בחוברת זו, הנושאת את השם "עץ החיים", ראו אור דברים על דמותו של רחמים.

בניית אתרים: