תפריט נגישות

סמ"ר אלישע בן עמי ז"ל

אלישע בן עמי
בן 27 בנפלו
בן מרים ורפאל
נולד בדגניה ב'
בכ' באלול ת"ש, 23/9/1940
התגורר בדגניה ב'
התגייס ב-אוגוסט 1958
שרת בחיל השריון
יחידה: ר"מ גד' 39
נפל בקרב
בכ"ז באייר תשכ"ז, 6/6/1967
במלחמת ששת הימים
מקום נפילה: קבטיה
באזור יהודה ושומרון
מקום קבורה: עפולה
הותיר: אשה הרה וילד
בעל עיטור המופת

קורות חיים

בן עמי אלישע, נולד ביום כ' באלול ת"ש (23.9.1940)בדגניה ב'. אחרי שסיים את לימודיו בבית הספר היסודי, למד בבית הספר התיכון בבית ירח, עד שסיים בו את הלימודים. לאחר מכן התמסר לחקלאות. לצה"ל גויס באוגוסט 1958.

בפרוץ מלחמת ששת הימים לא נקרא לדגל בגלל מצב בריאותו הלקוי, אך הוא התנדב לתפקיד מפקד טנק - ובצאתו למלחמה אמר כי הוא יוצא ללחום כדי שילדיו יוכלו לחיות בשלום כדרך שעשה אביו בזמנו; (אביו נפל במלחמת הקוממיות בקרב על דגניה ב').

מטבעו לא היה מרבה בדברים, והיה עושה הכול בשקט, מתוך בטחון ואומץ לב. ביום כ"ז באייר תשכ"ז (6.6.1967), בקרב שנערך בצומת קבטיה בעמק דותן, נתקע הטנק שלו בתעלה, ולא ניתן היה להוציא אותו משם. אלישע סירב לנטוש את הטנק, הוציא את הצוות מתוכו ואת המקלע ממנו, אירגן את אנשיו והמשיך בנסיונות של חילוץ הטנק - תוך כדי כך המשיך לנהל קרב עם האויב וגם הצליח לשבות כמה מחייליו. על אף האש החזקה שניתכה עליו מטנקי האויב המשיך בעבודת החילוץ (של הטנק) עד שנפגע באש האויב ונפל. הניח אשה וילד אשר מלאה לו שנה בנפול האב. לאחר מחצית השנה נולדה לו בת הנקראת אלישבע, על שמו (אלישע קרא על-שם סביו - אבי-אביו). הובא לקבורה בבית הקברות הצבאי בעפולה, ולאחר זמן הועבר למנוחת עולמים בבית הקברות בדגניה ב'.

שירותו צוין לשבח באוקטובר אותה שנה על רוח התנדבות ודביקות במטרה. בקיבוץ "בדרכם" של איחוד הקבוצות והקיבוצים לזכר חבריו שנפלו הובאו דברים עליו ומשלו. חוברת שהוציא קיבוץ דגניה ב' ב"שלושים" לנפלו הוקדשה לזכרו ולזכר רן שן. אף ב"כנרות", דו ירחון של המועצה האיזורית עמק הירדן, הועלה זכרו.

בניית אתרים: