תפריט נגישות

סמ"ר אדם גורן ז"ל

אדם גורן
בן 21 בנפלו
בן עליזה ויגאל
נולד במעברות
בכ"ה בטבת תשמ"ה, 18/1/1985
התגורר במעברות
התגייס ב-30.11.2003
שרת בחיל השריון
יחידה: חט' 401, גד' 46
נפל בקרב
בי"ח באב תשס"ו, 12/8/2006
במלחמת לבנון השנייה
מקום נפילה: חירבת כסיף
באזור דרום לבנון
מקום קבורה: קיבוץ מעברות
הותיר: הורים, אחות - טלי ואח - חנן
בעל צל"ש אלוף הפיקוד

קורות חיים

אדם נולד וגדל בקיבוץ מעברות והיה הבן הצעיר ביותר במשפחת גורן - אח קטן לטלי ולחנן. הוא נולד לעליזה כשמלאו לה 40 - והיא ראתה בו את מתנת יום ההולדת הנפלאה ביותר שאפשר לקבל. הוא היה בן הזקונים במשפחת גורן - ילד אהוב ויקר, נבון וחכם - שתמיד מחייך חיוך מיוחד ואופייני לו - חיוך שאומר: אני מבין, יודע ורואה הכל. וכזה היה: רגיש, בעל יכולת מילולית גבוהה אך שתקן. תכונות אלו התבטאו באישיותו ותחביביו.

התחביב העיקרי של אדם היה בתחום הספורט: הוא התאמן במכון הכושר בצורה אינטנסיבית ואסף חומר רב (כתבות בעיתונים, פרשנויות) על כדורגל וכדורסל בארץ ובעולם. לא היתה קבוצת כדורגל או כדורסל בארץ ובעולם שאדם לא הכיר: השחקנים שמשחקים בה, ההיסטוריה שלה, הסגל שמאמן אותה. אם היית מעיר אותו באמצע הלילה הוא היה יודע לדקלם בע"פ את הצלחותיה, כישלונותיה ומה גורם לכל אחד מהם. את מכבי ת"א בכדורגל הוא התחיל להעריץ עוד כילד קטן. הוא ידע הכל על הקבוצה. לכבוד בר המצווה שלו נפגש עם השחקנים וקיבל כדורגל עם חתימותיהם של כל חברי הקבוצה. למרות שעם השנים הוא נחשף לקבוצות טובות בהרבה הוא המשיך לשמור לקבוצה פינה חמה בלב. הוא קרא כל פיסת מידע שנכתבה על כדורגל וכדורסל בארץ ובעולם וידע כל מה שיש לדעת על כל שחקן בולט בארץ ובעולם.

אדם היה ילד סקרן שגדל להיות בחור עם ידע כללי עצום. לא היה תשבץ שלא נפתר על ידו תוך דקות ספורות ולא היתה שאלה שנשארה בלי תשובה. הוא אהב היסטוריה, אקטואליה כמו גם כל מידע על עולם הספורט והמוסיקה בארץ ובעולם. הוא הקפיד להתעדכן באקטואליה ולא היה פרט מפוליטיקה ועד בידור שאדם לא שלט בו.

מגיל צעיר הפך אדם לחובב סרטים מושבע - תחביב בו נדבק מאחיו ואמו. הז'אנר האהוב עליו היה סרטי הרפתקאות, פעולה ומתח וכמו בתחומים אחרים גם כאן הפך למומחה תוך זמן קצר - לא היה שחקן או במאי שאדם לא הכיר לפרטים.

אדם גם מאוד אהב מוסיקה. בעיקר גיטריסטים, בעיקר בתחום הרוק. הוא היה קונה דיסקים ו-DVD של להקות רוק וגיטריסטים מחו"ל. הוא גם אהב להקות כגון פינק פלויד, הביטלס, דייר סטרייט ואחרות, יחד עם רוקיסטים ישראליים כגון ברי סחרוף.

אדם השתייך לסניף המקומי של "השומר הצעיר" בקיבוץ מעברות והיה יוצא לפעילויות ומחנות בכל רחבי הארץ.

אדם למד בביה"ס היסודי "יובלים" בקיבוץ גבעת חיים מאוחד ובחטיבת הביניים והתיכון "רמות חפר" בקיבוץ מעברות.

עם סיום לימודיו התגייס אדם לחיל השריון ועשה את שירותו הצבאי בגדוד "שלח" בחטיבת טנקי המרכבה סימן 4 "עקבות הברזל" (401). אדם רצה להתגייס ולתרום לצבא ולמדינה. חשוב היה לו להשתייך לחטיבה פעילה ודומיננטית ולעשות שירות צבאי משמעותי. אדם שימש כטען קשר בטנק מרכבה 4. כל מי שהכיר את אדם וביצועיו טען כי אדם עשה את תפקידו בצורה מקצועית ומיומנת.

במהלך שירותו הצבאי עשו אדם וחבריו ימים רבים במחסומים ובשמירה על התנחלויות מה שגרם לו תסכול. חשוב היה לו להעביר את שירותו במשימות משמעותיות וחשובות אך מטבעו לא היה "קוטר" ותמיד ביצע את כל משימותיו על הצד הטוב ביותר - העיקר שיוכל להיות עם חבריו לצוות, ליחידה ולגד' - חברים שהיו קרובים אליו כמו אחים.

עם פרוץ מלחמת לבנון השנייה הוצב אדם בעתודה לכוחות הלוחמים ועשה את כל המאמצים כדי להצטרף לחבריו שלחמו בלבנון וניסה לשכנע כמעט את כל מי שאפשר לאפשר לו להצטרף ללחימה.

המשפחה וחבריו ניסו לשכנע אותו, שבהיותו ותיק ולקראת שחרור, שיוותר על הרצון להצטרף ללחימה, אבל אדם היה איתן בדעתו כי "הוא צריך להיות שם" כדי לעזור ולחבריו ולבצע את המשימות שהוטלו עליהם. התעקשות זו ממחישה את אישיותו ואופיו של אדם בצורה הטובה ביותר - אדם שמציב את חבריו ואת המשימה שקיבל כערך עליון - אדם שתמיד יבצע ויעזור והכול ברוח טובה ועם חיוך.

במהלך המלחמה שובץ אדם לשמש טען-קשר בטנק בפיקודו של סרן בניה ריין מקרני שומרון. התותחן היה אורי גרוסמן ממבשרת ציון והנהג היה אלכס בונימוביץ מנתניה. הארבעה פעלו ככוח אחד שזכה לכינוי "כוח בניה" ועסק בעיקר בחילוצים מעומק שטח לבנון.

ביום ה-12 באוגוסט 2006 נפגע הטנק מטיל נ"ט בחירבת אל כסיף וכל ארבעת אנשי הצוות נהרגו. במהלך הקרבות בלבנון הפגינו אדם וחבריו נחישות יוצאת דופן תוך סיכון אישי רב ולאחר מותם הוענק להם צל"ש אלוף פיקוד המרכז.

בניית אתרים: