תפריט נגישות

סמל יהונתן יורק ברגמן ז"ל

יהונתן ברגמן
בן 20 בנפלו
בן ליפשה וחיים
נולד בפולין
בי' בשבט תרפ"ח, 1/2/1928
שרת בגבעתי - תש"ח, חיל השריון
יחידה: גד' 52, חט' 401, גד' 52
נפל בקרב
בט"ז בתשרי תש"ט, 19/10/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: חוליקאת
באזור השפלה הדרומית והנגב
מקום קבורה: כפר ורבורג

קורות חיים

בקרב על חוליקאת, כאשר התקדם בראש מחלקת פורצים, נפל יהונתן. ביום י"ז בתשרי תש"ט (20.10.48) הובא לקבורה בכפר-ורבורג.

יהונתן נולד בווילנא שבפולין, בבית מתבוללים. מילדותו היה חבר בבית"ר ופעיל בה, למרות התנגדות הוריו. כבר בילדותו ניכרו בו סימנים של מי שעתיד להיות עקיב בדעתו ועקשן במלחמתו.

עם פלוש הנאצים לפולין, נמלטה המשפחה לעבר הגבול הרוסי וכאן נכלא האב והוגלה לסיביר ואילו יהונתן ואמו נשלחו למחנה עבודה.

בשנת 1942 עלה יהונתן ארצה עם "ילדי טהרן" ואמו נלוותה אליו. גם אביו, הגיע ארצה כעבור זמן-מה ואחרי שהתגוררו תקופה קצרה בתל-אביב, עברו לירושלים. כאן חידש יהונתן את הקשר עם אנשי בית"ר - ובמהרה נתגלה כמפקד מוכשר ומסור בלב ונפש. הוא עלה בשלבי הפיקוד עד שנתמנה כמפקד הקן.

הבולשת הבריטית ואנשי ה"הגנה" החלו מבקשים את יהונתן, ואף על פי כן הוסיף לפעול באצ"ל, עד שנאסר בתוך כתלי קן בית"ר. בעת מעצרו בלטרון, הפציר בו אביו שיסכים לצאת את הארץ, כי בתנאים אלה הבטיחו הבריטים לשחררו, יהונתן סירב.

אחר השחרור מהמעצר, פעל יהונתן במחוז ת"א ובבסיס שוני. הוא יצא לפעולות קרב בסביבות שוני ואף נפצע בשעת החרמת הנשק מרכבת צבאית סמוך לפרדס-חנה. "עם בריא יהיה לנו. עם ככל העמים. ואם לשם זה חייבים כמה מאתנו לשלם בחייהם - נשלם" - היה רגיל לומר.

עם הקמת צבא ישראל, התגייס לשורותיו ופעל בחטיבת "גבעתי". בקרבות הנגב לחם ללא חת וללא הפוגה ובעמידתו זו, הפיח רוח גבורה בלב פיקודיו.

בניית אתרים: