תפריט נגישות

סמ"ר מרד מרדכי מוטי בכבוד ז"ל

מרד בכבוד
בן 24 בנפלו
בן גזלה ואברהם
נולד בעירק
בל' בכסלו תש"ט, 1/1/1949
התגייס ב-10.5.1967
שרת בחיל השריון
יחידה: יח' נ"ט אוג' 94
נפל בקרב
בט"ו בתשרי תשל"ד, 11/10/1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: תל פארס
באזור רמת הגולן
מקום קבורה: ירושלים - הר הרצל
אזור: ה, חלקה: 4, שורה: 03, קבר: 18.
הותיר: הורים, שלושה אחים וארבע אחיות

קורות חיים

מרד, בן גזלה ואברהם, נולד בשנת תש"ט (1949) בעיר זאכי, במחוז כורדיסטאן שבעירק. בשנת 1951 עלתה משפחתו ארצה והתיישבה בירושלים. הוא למד בבית- הספר היסודי "בני עמי" ואחרי-כן למד בבית-הספר התיכון - בית חינוך. אחרי שנתיים הפסיק את לימודיו ויצא לעבוד, כדי לסייע בפרנסת המשפחה לאביו, שעבד כפועל בניין. מרד, שכונה בפי הכל - מוטי, היה בעל כושר-מנהיגות ויכולת-ארגון, שנתגלו עוד בהיותו בבית- הספר. הוא היה מפעיל את חבריו ועמד תמיד במרכזה של חבורה, שהייתה מבלה יחד במסיבות ובמפגשים חברתיים. הוא היה בעל ביטחון רב בכוחו וביכלתו, רכש נסיון- חיים עשיר והיה מכובד על כל חבריו, שהיו באים להתייעץ עמו בכל בעיה. הוא קנה לעצמו ידידים רבים, בזכות נכונותו תמיד להושיט עזרה לכל דורש. ביתו היה פתוח בפני חברים וידידים, שהיו מבלים בו שעות ארוכות והיו מתקבלים בו בחמימות ובסבר פנים יפות.

מרד ביקש להקדים את שירותו בצה"ל וגויס בתחילת מאי 1967. הוא הוצב לחיל השריון וכשפרצה מלחמת ששת הימים עשה בבסיס הטירונים של החיל. הוא עבר קורס מפקדי כיתות בחרמ"ש ונשלח לשרת ביחידת שריון, שהחזיקה בקו המעוזים בסיני. הוא שירת בסיני בשלוש השנים שהתנהלה שם מלחמת ההתשה ונטל חלק בקרבות רבים וקשים. אולם, מיעט לספר בבית דברים על שירותו הצבאי, כדי למנוע מהוריו דאגה וחששות. הוא היה מפקד מקובל על פקודיו, דרש שלמות ודיוק בביצוע והקפדה על מילוי כל המשימות שהוטלו על היחידה. במחצית מאי 1970 שוחרר מהשירות הסדיר והוצב ליחידת מילואים של חיל השריון. אחרי השחרור הצטרף לאחיו בחנות לממכר-בשר. מוטי היה מודע לקשיי המשפחה, ואת משכורתו היה נותן לביתו, כדי לסייע להוריו. תוך זמן קצר הצליח להפוך את החנות לעסק משגשג. הוא היה אהוב ומקובל על תושבי הסביבה, שהיו באים במיוחד לחנותו כדי לזכות בשירותיו הטובים והנאמנים. הוא היה מורה הדרך, המייעץ והמסייע לאחיו ולאחיותיו הצעירים ממנו. הוא התגלה כאדם חושב, בעל שיקול-דעת רציני ובוגר, היודע לקבל החלטות מכריעות בתבונה רבה. לאחר תקופה של עבודה מאומצת, הצליח לחסוך סכום כסף ועמד על סף רכישת דירה, כדי להפוך אותה, בבוא העת, לבית לו ולמשפחתו. במלחמת יום הכיפורים השתתפה יחידתו בקרבות הבלימה וההבקעה ברמת-הגולן.

ביום ט"ו בתשרי תשל"ד (11.10.1973), באזור תל-פארס, ספג הזחל"מ שלו פגיעה ישירה והוא נהרג. הוא הובא למנוחת- עולמים בבית-העלמין בהר-הרצל בירושלים.

השאיר אחריו הורים, שלושה אחים וארבע אחיות.

לאחר מותו הועלה לדרגת סמל-ראשון.

בניית אתרים: