תפריט נגישות

טוראי בן ציון הכהן ברנדלר ז"ל

בן ציון הכהן ברנדלר
בן 19 בנפלו
בן ברוניה ומשה
נולד בתל אביב
בכ"ח באדר תשכ"ה, 10/2/1965
התגורר בצפריה
התגייס ב-11.7.1982
שרת בחיל השריון
יחידה: חט' 500, גד' 195
נפל בקרב
בכ"ז באלול תשמ"ד, 23/9/1984
במלחמת שלום הגליל
מקום נפילה: מג'דל בלחיס
באזור לבנון
מקום קבורה: ירושלים - הר הזיתים
הותיר: הורים וארבעה אחים

קורות חיים

בן ברוניה ומשה, נולד ביום כ"ח באדר תשכ"ה (10.2.1965) בתל-אביב. בן ציון למד בתלמוד תורה "זכרון מאיר" בבני ברק, ואחר כך בישיבת "משכן יעקב" בחיפה. שם הוא פגש בחברים חדשים, שהציעו לו ללמוד בישיבת הסדר, והוא עבר לישיבת "שילה" בשומרון ולישיבה בימית.

בן ציון, שנקרא בפי כול - בני, גדל בשכונת "ישמח משה", שליד קריית אונו. הוא היה נער בלונדיני גבוה וחייכן. מגיל 14 לחם בני באופן פעיל למען ארץ ישראל השלמה. הוא השתתף כמעט בכל התנחלויות הראווה בחברון, בקריית ארבע ובימית. בני אהב לטייל בארץ והכירה היטב.

בהיותו בן 17, הוא רצה להתגייס לצה"ל, ועמד על דעתו למרות אי-ההסכמה של הוריו. בני התנדב ל"גולני" מתוך אמונה, שבחיל רגלים יתרום את חלקו המרבי. בחופשות מן הצבא הוא היה מצטרף לפעולות הפגנתיות של "גוש אמונים".

מאהבתו לארץ-ישראל הגיע בני לימית בתקופה הסוערת של פינויה, כחבר "התנועה לעצירת הנסיגה מסיני", דעותיו הפוליטיות היו קיצוניות. הוא האמין, שיש לעכב את הנסיגה מימית וכל פעולה קטנה, כביכול, יכולה לסייע לכך. במחצית השנה האחרונה לקיומו של חבל ימית בשליטת ישראל, היה בני ממקימי ההתנחלויות חצר-אדר ומעוז-הים, ובחודש האחרון לפינוי חבל ימית הוא פונה בכוח מן ההתנחלויות כמה וכמה פעמים. הוא למד בישיבת ההסדר בימית, וכשעברה הישיבה לנווה דקלים, הצטרף לתלמידיה.

בתקופה האחרונה לחייו, שירת בני בלבנון בגיזרה המזרחית כנהג טנק. הוא עמד להשתחרר מצה"ל שבועיים לפני תום שירותו, כדי לעזור לאביו החולה בפרנסתו - שיווק ספרים ותשמישי קדושה לחגים, הוא נפל יום לפני שחרורו, כאשר התנדב לאבטח חוליית שב"כ. כשיצאה החוליה ומאבטחיה לאסוף מידע מודיעיני בכפר מג'ד-אל-בלחיס בלבנון, נורתה לעברם פצצת אר.פי.ג'י מן המארב.

בני נפל בקרב ביום כ"ז באלול תשמ"ד (23.9.1984) בהיותו בן 19 שנים, והובא למנוחת עולמים בהר הזיתים בירושלים.

שר הבטחון יצחק רבין כתב למשפחה: "בן ציון היה חייל שהתבלט בהתנהגותו הבוגרת והמופתית, בעל עקרונות, לוחם וחבר מסור".

הוא הניח אחריו הורים וארבעה אחים. זכרו הונצח בספרייה תורנית, הנקראת על-שמו, בישיבת "ימית" שבנווה דקלים בחוף עזה.

בניית אתרים: