תפריט נגישות

סמל עוזי בורשטיין ז"ל

עוזי בורשטיין
בן 26 בנפלו
בן ברכה ואברהם
נולד במחנים
בו' בטבת תש"א, 5/1/1941
התגורר ביפעת
שרת בחיל השריון
יחידה: פלס"ר חש"נ 56
נפל בקרב
בכ"ז באייר תשכ"ז, 6/6/1967
במלחמת ששת הימים
מקום נפילה: עמק דותן
באזור יהודה ושומרון
מקום קבורה: קיבוץ יפעת
הותיר: אשה

קורות חיים

עוזי, בן ברכה ואברהם, נולד ביום ו' בטבת תש"א (5.1.1941) במחניים; משם עברו ההורים ליפעת, ועוזי אז בן י"א. את לימודיו החל בבית הספר היסודי במחניים וסיים אותם ביפעת. מגיל צעיר היה מרוכז ושקט, וכבר אז החל לגלות נטייה לצמחים. בכל טיול היה מוצא פרחים, והראה התעניינות רבה בהם ובגידולם. בגיל י"ז ומחצה התנדב לשורות צה"ל ושירת ב"גולני" תחילה. זה היה עם גמר לימודיו. כאשר יצא לשירות אמר כי הוא לא ילך לקורסים פיקודיים, כי אין הוא יכול לקבל על עצמו אחריות לחייהם של אחרים. בסוף שירותו עבר לשל"ת בקבוצה אשר בערבה - יטבתה. שם נתגלו לו נופים חדשים גם בשעה שטייל בסביבה וגם בשעת עבודתו במקום. עם שובו הביתה התחיל לעבוד במשתלה, כי נפשו השתוקקה להימצא בין צמחים ועצים - בחיק הטבע.

צמאונו לקנות דעת היה גדול, ואחרי שעמד בבחינות לתעודת הבגרות, מתוך קשיים של קוצר זמן ועבודה במשק, נתקבל כסטודנט באוניברסיטה בתל אביב. בשנות לימודיו עשה כל מיני עבודות לפרנסתו. עוזי רצה ללמוד ביולוגיה, אך כשהדבר לא ניתן לו פנה לשפות. אולם אף לרגע קל לא זנח את קשריו ואת אהבתו לטבע, ושאף להגיע ללימוד מקצועי זה אשר התאהב בו יותר ויותר מתוך שהירבה בטיולים בכל רחבי הארץ, באיסוף צמחים בהם ובהגדרתם לאחר מכן. אהבתו זו לטבע ניכרת גם בתחביבו - צילומי פרחי הארץ ועשביה (בצבעים), ועזבונו כולל למעלה מאלפיים שקופיות כאלה.

בין חבריו ומכריו הרבים שפגש במשך הזמן מצא את שאהבה נפשו, והם החליטו להקים קן משפחתי. אולם תקופת אושרם לא ארכה, כי ערב מלחמת ששת הימים נקרא עוזי למילואים בחיל השריון, ואז התייצב כלוחם עשוי לבלי חת ודבק במשימתו, אף כי לא איש מלחמה היה. שימש כרגם במחלקת המרגמות, וביום השני לקרבות, הוא כ"ז באייר תשכ"ז (6.6.1967), נפל בעמק דותן אשר בשומרון בעת הפגזת מטוסים. הניח אשה. הובא לקבורה בבית הקברות הצבאי בחיפה, ולאחר זמן הועבר למנוחת עולמים בבית הקברות בקיבוצו ביפעת.

לזכרם של שבעה סטודנטים של האוניברסיטה בתל אביב (ועוזי ביניהם) ולזכר אחד מעובדיה הוקמה קרן מילגות מטעם נשיא האוניברסיטה, ומפירותיה הוענקה מילגה על שם כל אחד מנופלי מלחמת ששת הימים.

ספר על עוזי ועל עוד שניים מבני יפעת יצא לאור. ב- "בדרכם" - קובץ לזכר חברי האיחוד שנפלו במערכה ובהוצאת איחוד הקבוצות והקיבוצים, הוקדשו כמה עמודים לזכרו. גם ב"גוילי אש", כרך ד', ילקוט עזבון הבנים שנפלו במערכות ישראל, הובא מעזבונו.

בניית אתרים: