תפריט נגישות

טוראי אלכסנדר בולה ז"ל

אלכסנדר בולה
בן 27 בנפלו
בן שרה ויהודה-לוי
נולד בהולנד
בכ"א בטבת תרפ"א, 1/1/1921
התגורר בתל אביב
שרת בחיל השריון
יחידה: בה"ד 11
נפל בקרב
בג' בתמוז תש"ח, 10/7/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: משמר הירדן
באזור הגליל
מקום קבורה: ראש פינה

קורות חיים

בן שרה ויהודה, נולד ביום ח' בתשרי תרפ"ב (10.10.1921) בעיר אמסטרדם, הולנד. השכונה היהודית שבה נולד וגדל איכלסה אנשים קשי-יום, וביניהם אביו של אלכס, שפירנס בדוחק את משפחתו מרובת הילדים, על-ידי מכירת דגים באזורים היוקרתיים של העיר מעגלת יד שדחף על פני כל העיר בעזרת אלכס או אחד מאחיו. המשפחה היתה משפחה דתית שדקדקה במצוות. לאחר שמונה שנות לימוד ב"תלמוד תורה" עבר ללמוד חייטות כדי לרכוש לעצמו מקצוע ולעזור בכלכלת הבית. נוסף על היותו תלמיד מצטיין במפעל שבו למד היה גם שחקן כדורגל מעולה.

עם פרוץ מלחמת-העולם השנייה ופלישת גרמניה להולנד, נחטף אביו של אלכס ברחוב על-ידי הגרמנים ונרצח. אמו וכמה מאחיו מצאו מקלט אצל משפחות נוצריות ואלכס עם שני אחים נוספים קיבלו אישורים לעבודת כפייה בגרמניה במסווה של נוצרים. במשך כל ימי המלחמה עבד אלכס אצל איכר גרמני מבלי שיידע מה עלה בגורל בני משפחתו, כפי שהם לא ידעו דבר אודותיו. בשנת 1945, כשהולנד השתחררה מעול הנאצים, ניסה אלכס לחזור למולדתו אך בגלל בעיית הגמגום שלו נחשד בעיני שומרי הגבול ההולנדים בנקודת הגבול עם גרמניה כי הוא הולנדי ששיתף פעולה עם הגרמנים ולכן לא התירו לו לשוב לארצו. בעזרת הצלב האדום הבינלאומי שב לאמסטרדם ושם גילה כי רבים מבני משפחתו וחבריו נספו בשואה.

אלכס הבין כי ליהודים אין עתיד בגולה ובחודש יולי 1946 עלה לארץ, התיישב בתל-אביב ועבד כחייט. באותו זמן הצטרף ל"הגנה".

במלחמת-העצמאות התגייס אלכס לצבא כלוחם בחטיבת "עודד", והשתתף במבצע "ברוש", שמטרתו היתה לחסל את ראש הגשר של הצבא הסורי במשמר הירדן. הקרב היה מוצלח אולם למחרת, ב-10.7.1948, הותקפו כוחותינו על-ידי כוח סורי גדול ומצויד היטב ונאלצו לסגת. אלכס לא היה עם הנסוגים ונחשב נעדר.

ביום ט"ז בתמוז תש"ח (23.7.1948) נמצאה גופתו והוא הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות בראש פינה.

על שמו ניטעו עצים ביערות הקרן הקיימת ואחד מאחייניו נקרא על שמו.

בניית אתרים: