תפריט נגישות

סגן יואב ברקאי ז"ל

יואב ברקאי
בן 33 בנפלו
בן רחל ומשה
נולד בעין חרוד איחוד
בי"ח באב ת"ש, 22/8/1940
התגורר בעין חרוד איחוד
התגייס ב-נובמבר 1958
שרת בחיל השריון
יחידה: חט' 179 גד' 266
נפל בקרב
בי"א בתשרי תשל"ד, 7/10/1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: כפר נפח
באזור רמת הגולן
מקום קבורה: קיבוץ עין חרוד איחוד
הותיר: אישה, שלושה ילדים, אח ואחות

קורות חיים

יואב, בן רחל ז"ל ומשה, נולד ביום י"ח באב ת"ש (22.8.1940) בקיבוץ עין-חרוד איחוד. הוא למד בבית-הספר היסודי ואחרי-כן סיים את לימודיו התיכוניים בבית-הספר המשותף בעין-חרוד. כנער היה יואב חברותי ואהוב על הכול. הוא היה שובב, אך עם זאת ביקש תמיד לקבל לידיו תפקיד שיש עמו סמכות ואחריות ומילא אותו ביסודיות. היה פעיל בוועדות שונות בבית-הספר, וזו הייתה התחלת מעורבותו בפעילות ציבורית בקיבוץ. הוא היה חבר בתנועת הנוער העובד וברבות הימים הדריך במשך שנתיים מטעם התנועה בישובי חבל-תענך. הוא בלט בדרך-מחשבתו העצמאית ולא נרתע מלעמוד על דעתו ואף להתמודד עם מבוגרים בעניינים שקבע עמדה נחרצת לגביהם. הוא היה חובב ספורט וריקודים והיה פעיל באירועים תרבותיים בחברת-הילדים ובקיבוץ בכלל.

יואב גויס לצה"ל בתחילת נובמבר 1958 והוצב לחיל-השריון. לפני הגיוס עבר בהצלחה מבדקי-טיס, אך ויתר על החלום להיות טייס, מתוך התחשבות ברגשותיהם של הוריו, ששכלו את אחיו הטייס, כשהיה יואב בן ארבע-עשרה. לאחר הטירונות ולאחר שהשתלם בקורס מפקדי טנק "סנטוריון", הוסמך כמש"ק טנק "סנטוריון".

אחרי שסיים את השירות הסדיר בדרגת סמל-ראשון, היה נקרא לתקופות של שירות מילואים. בגלל חסרונו של קצין, מינה אותו מפקדו בגדוד-מילואים שלו לתפקיד מפקד מחלקת טנקים (אל הגדוד הגיע כסמל מחלקה). מפקדו העיד עליו, כי תוך זמן קצר "השתלט" יואב על המחלקה והיה בין מפקדי המחלקות הטובים בגדוד. לאחר שהשתתף במלחמת-ששת-הימים, נשלח יואב לקורס קציני שריון ונתמנה מפקד מחלקת טנקים. עם שובו לקיבוץ עין-חרוד, נכנס יואב במרץ האופייני לו לחיי העבודה והחברה בקיבוץ. הוא החל לרכז את ענף הפלחה והתמסר לעבודה בלהט רב ובלב חפץ. יוזמתו הברוכה ומסירותו ללא-לאות הביאו את הענף לרמת רווחיות גבוהה ולהישגים מרשימים. במקביל, שימש כרכז התרבות של המשק והיה פעיל בחוג לצילום. אך בגלל חיפושיו התמידיים אחר אתגרים חדשים נטש לזמן-מה את ענף הפלחה ונעשה מדריך חברת-הנוער בקיבוץ. חניכיו ציינו במיוחד את הצלחתו להקנות להם את ערך העבודה ואת סגולתו לשכנע על-ידי מופת אישי. לאחר שלוש שנות הדרכה, נשא לאישה את אחת מחניכותיו בחברת-הנוער וחזר במשנה-מרץ לחקלאות. בתחילת שנת 1973 החליט יואב להשתלם בתחום האלקטרוניקה והחל ללמוד בקורסי-ערב לאלקטרוניקה בטכניון - אך לא זכה להשלים את לימודיו. במלחמת יום הכיפורים הגיע יואב עם יחידתו לחזית רמת-הגולן והשתתף בקרבות הבלימה הקשים נגד הסורים. ביום י"א בתשרי תשל"ד (7.10.1973) איים כוח סורי גדול על מערכי החטיבה באזור ציר הנפט והבסיס נפח. יואב וחבריו לגדוד יצאו בכוח של ארבעה טנקים על מנת לנסות לבלום את התקדמות האויב באזור. הם השמידו טנקים של האויב בזה אחר זה ואף ראו את האויב מתחיל לסגת. הצוות המשיך בהסתערות על האויב עד אשר אזלה התחמושת בטנק והוא נפגע פגיעה ישירה. לאחר הפגיעה נפל יואב במסגרת הסתערות בכוחותיו האחרונים.

הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בעין-חרוד. הניח אחריו אישה, שלושה ילדים (שהצעירה בהם נולדה ארבעה חודשים לאחר נפילתו) אב ואחות.

בניית אתרים: