תפריט נגישות

סרן מרדכי מוטי אפרתי ז"ל

מרדכי אפרתי
בן 23 בנפלו
בן חיה ויוסף
נולד בבן שמן
בכ"א בניסן תרפ"ה, 15/4/1925
התגורר בגבע
שרת בפלמ"ח - חטיבת הראל, חיל השריון
יחידה: חט' 4
נפל בקרב
בב' באב תש"ח, 7/8/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: לטרון
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: קבוצת גבע
הותיר: הורים, שני אחים ואחות

קורות חיים

אפרתי מרדכי ("מוטי") בן יוסף וחיה. נולד בכ"א בניסן תרפ"ה בבן-שמן. הוריו עשו אותה שנה בחוה החקלאית של תחנת-הנסיון, בעברם מקבוצת באר-טוביה שנתחסלה, אל גבע, שאך החלה להתפתח. אחד הילדים הראשונים של קבוצת גבע. מוטי הצטיין בתכונות נפש נדירות שבאו לביטוי בהתבגרותו. הוא נמנה עם צנועי הלכת וממעטי הדיבורים, המקרינים סביבם אמון וטוהר. גדל והתחנך בקבוצה.

הצטיין בכל עבודות המשק והתבלט באפיו המוצק, במתינותו ובאחריותו הרבה. עם סיימו את לימודיו לא הצטרף מיד אל הקבוצה, אלא החליט להתנסות תחילה בצורות-חיים אחרות. כעבור זמן קצר הצטרף לפלמ"ח מחלקת משמרות. מיד עם הינתן הצו נחלץ לשירות פעיל. השתתף בפעולות רבות מאד, למן פעולות-חבלה באבו-כביר, סלמה ורמלה ועד לקרבות המרים בפעולות "נחשון" וקרבות הרי ירושלים.

סגולותיו הנפשיות ואופיו היציב הכשירוהו לתפקידים פיקודיים וחיבבוהו על חבריו ועל פקודיו. הוא הצטיין באימוני הנשק והשדאות. לכן בהתבקשו לעזור למדריך השדאות יוסי, נענה לו מוטי ברצון רב. אבל כשנשלח לעבור ולהכשיר עצמו כמפקד כיתה סרב לקבל על עצמו את העול הזה. תכונת נפשו הצנועה לא הרשתה לו לסרב בפומבי, הוא הלך לקורס ובשקט הנפשי שלו הצליח לעשות הכל כדי לא לקבל מינוי של מפקד כיתה. רק לימים כשריחפה באוויר סערת העננים של ימים קשים שוכנע מוטי לצאת ולמלא תפקידים פיקודיים וקרביים.

הוא גמר את קורס המכ"ים בהצטיינות וזכה לפקד על המחלקה לאחר שפוזה מפקד המחלקה מונה למפקד-הפלוגה, כי פוזה סמך עליו מאוד. מוטי השתתף בפשיטות שנערכו על רמלה , תל ליטוינסקי וכפר סלמה בהשתתפות חיילי פלוגה ז'. מוטי יצא לקורס הקצינים הראשון בצה"ל. גם בקורס הקצינים היה מוטי אחד המצטיינים ובגמרו את הקורס החל מבצע "נחשון". ביחוד הצטיין בקרב על קטמון והיה בין כובשי הר-ציון וראשוני הפורצים לעיר העתיקה. מרדכי, שהיה ידוע כ"הולך באש ובלהבה ואינו נפגע", נפל בעלותו על מוקש שלנו בימי ההפוגה, בצאתו לסיור בקו הביצורים של פלוגתו בסביבות לטרון, ביום ב' באב תש"ח.

נקבר בגבע ב-8.8.1948. הוענקה לו דרגת סרן לפי פקודת מטכ"ל.

ביום השנה למותו הוציאו קבוצת גבע וגדוד הפורצים-פלמ"ח חוברת-זכרון בשם "מרדכי".

בספטמבר 1998, הוציא אחיו מיכה חוברת חדשה לזכרו.

מספר דדו, איש המחלקה לימים רמטכ"ל:"היה בו משהו מיוחד - בטחון, שקט מידה של עליונות. היתה זו דמות מושכת את העין, שמיד הרגשת בו את המיוחד. מוטי קורץ מן החומר שרמטכ"לים עשויים ממנו."

בניית אתרים: