תפריט נגישות

סמל איתן אפרת ז"ל

איתן אפרת
בן 24 בנפלו
בן ירדנה ואריה
נולד בירושלים
בו' בחשוון תש"י, 29/10/1949
התגורר בניר צבי
התגייס ב-8.2.1968
שרת בחיל השריון
יחידה: גד' 410
נפל בקרב
בכ"ד בתשרי תשל"ד, 20/10/1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: החווה הסינית
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: ניר צבי

קורות חיים

איתן בן ירדנה ואריה נולד בירושלים ביום ו' בחשון תש"י (29.10.49). שנותיו עברו עליו במושב ניר-צבי שם בגר ושם גם בנה את ביתו. הוריו, ירדנה ואריה היו ראשוני המתישבים בניר-צבי. הם העניקו לו בית חם אוהב ותומך. אחיו, עמירם היה לו גם חבר קרוב. שניהם חונכו לעצמאות וליושר. איתן אהב מאד את משפחתו ורכש כבוד רב להוריו. את בית הספר היסודי למד איתן בקבוץ נצר-סירני, שם גם סיים בהצלחה את לימודי ביה"ס התיכון. איתן גויס לצה"ל בפברואר 1968 והוצב לחיל השריון.

לאחר הטירונות השתלם בקורס מקצועות טנק "פאטון" ובקורס למדריכי מקצועות השריון. תקופת השרות הצבאי היתה מגוונת.

במשך תקופה ארוכה השתתף בהגנה על קו התעלה ולאחר מכן הדריך בקורסים בבית-הספר לשריון. הוא היה חייל טוב. אחראי ומסור לתפקידו. חייל אהוב על מפקדיו וחבריו כאחד. הוא ידע, כי השרות בצה"ל הוא חובה שיש למלאה כהלכה. אך יחד עם זאת לא ראה את ייעודו בצבא וחכה בקוצר רוח להמשך לימודיו באוניברסיטה. למרות אהבתו לשירה העברית ובעיקר לשירת המשוררים הצעירים של אותה התקופה. הצטיין איתן בלימודי הטבע וראה בהם תחום לימודיו העקרי. לאחר שחרורו מצה"ל החל את לימודיו באוניברסיטה העברית. בפקולטה לחקלאות ברחובות.את חופשותיו האחרונות ניצל לעבודה וסייע רבות לאביו. זו היתה תקופה חשובה עבורו. איתן היה חרוץ ופעלתן. הוא הוכיח אחריות רבה והסובבים אותו ידעו עד כמה ניתן לסמוך עליו. היו בו אורך רוח וסבלנות. עקשנות ודבקות למלא כל משימה ואתגר שהציב לעצמו.הוא הרבה לטייל. אהב את הארץ את נופיה. את השדות והפרדסים. הוא נהג לזאת אל השדות רכוב על סוסתו "כנרת".

הרכיבה, לה הקדיש את זמנו הפנוי, היתה תחביב אהוב עליו במיוחד. באוניברסיטה השתלם בתחום גדולי השדה. זמן מה לפני פרוץ המלחמה החל לגדל יחד עם חברו, במשקו אשר בניר-צבי. שדה ארטישוק איתן לא זכה לראות את פרי עבודתו. עוד בתקופת התיכון נרקמה בינו לבין חברתו סוזי אהבה עמוקה. לאחר שנות הכרות רבות נשא איתן את סוזי לאשה. שניהם למדו באוניברסיטה בירושלים. הם קבעו את ביתם בניר-צבי, הכפר בו גדלו. בשנה השניה ללימודים נולדה בתם - מיה. איתן היה קשור מאוד למיה, הוא מאוד אהב את התינוקת שלו ומוכן היה לעשות הכל למען אושרה. איתן נפל בשבת. כ"ד בתשרי תשל"ד, 20.10.73, בשעות שלפני הצהרים. איתן לחם בגיזרה המרכזית בסיני, תחילה בבלימת האויבשביקש לפרוץ לעבר טסה, ובהשמדת יחידות קומנדו מצריות.

אחרי כן השתתף גדודו בגרירת הגשר לעבר תעלת סואץ. כשהוא מותקף שוב ושוב ממטוסים. לאחר הצבת הגשר, תפסה היחידה עמדות ב"חווה הסינית". בשבת, לפני הצהרים, בעת חילופי אש עזים, נפגע הטנק של איתן מטיל מצרי. הטנק התלקח ואיש לא זכה לצאת מתוכו חי. הוא הובא למנוחת עולם בבית-העלמין בניר-צבי. לאחר נפילתו הועלה לדרגת סמל. הפקולטה לחקלאות הוציאה לאור חוברת לזכר תלמידיה שנפלו במלחמה. גם האוניברסיטה העברית הוציאהלאור ספר זכרון לנופלים ואיתן בתוכם. במושב ניר-צבי הוקמה אנדרטה לזכרו הנושאת שמו -"סלע איתן". הרחוב בו חי איתן נקרא על שמו - רחוב איתן.

בניית אתרים: