תפריט נגישות

סגן משה ארזי רובינשטיין ז"ל

משה ארזי
בן 39 בנפלו
בן אסתר ויצחק
נולד בפולין - וארשה
בכ"ד באייר תרס"ט, 15/11/1909
התגורר בנען
שרת בגבעתי - תש"ח, חיל השריון
יחידה: גד' 53, חטיבת יפתח
נפל בקרב
בי"ג באייר תש"ח, 22/5/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: משטרת עיראק סואידן
באזור השפלה הדרומית והנגב
מקום קבורה: קיבוץ נען
הותיר: אשה, בן ובת

קורות חיים

ארזי (רובינשטיין) משה בן יצחק ואסתר. נולד ביום 15 בנובמבר 1909 בוארשה, בירת פולין, למשפחה ציונית ולמד בבית-ספר "תרבות". ב-1922 עלה ארצה עם הוריו שהשתקעו בנוה-שלום (יפו-תל-אביב). בארץ למד בבית-הספר "אליאנס" ועזר להוריו בעבודה במגרסה שלהם. בשנים 1929-1932 היה חבר "הנוער העובד", פעיל בועדי הסקציות ובענינים ארגוניים. שלוש שנים עשה בהכשרה בעין-חרוד; מיוני 1935 - חבר בקיבוץ נען, מקום שם חי 14 שנה, ופיקד על החי"ש המקומי, חבר ב"הפועל" ובפלוגות "הסדרן" ובפלמ"ח. פעיל בהעלאת מעפילים.

מ-1929 חבר ב"הגנה". היה בפו"ש, תחילה כמ"כ ואחר-כך מ"מ, והיה בין המפקדים על משמר-החופים. השתתף בגאולת אדמת קוסקוס-טבעון. עם עליית 11 הנקודות בנגב נקרא לתפקיד מפקד הנקודה בקלטה ועשה הרבה לביצורה לקראת ימי מבחן. משם חזר למשקו בנען. ב-29 ביוני 1946 נאסר עם חברי נען והיה עצור בלטרון וברפיח. כשגויסה פלוגה מאנשי פלמ"ח לתפקידים קרביים, התיצב עם אחרים מאנשי נען גם משה בתפקיד מ"מ ואחר-כך סמ"פ. עשה הרבה להעלאת רמת פלוגתו ושימש מופת לאנשיו, כלוחם וכמפקד וזכה עמה לנצחונות חשובים בתקופה קצרה. היה בין כובשי מע'אר ובית-דראס, בהצלת הילדים מניצנים - משימה שנגעה בנימי נפשו - וכאשר הצליח בה קרנו פניו מאושר.

תכול-עינים ורחב-כתפים, שזוף, ומצחו חרוש קמטים - דמות סלעית ועם זה כה אנושי בחיוכו, ביחסו. אוהב עבודת השדה, לוחם ומגשים, דרוך-נפש ומסור. העובד והלוחם נתמזגו לאחד. מהלך היה בקרב זקוף-קומה, אף כי ידע את הסכנה שבדבר, כי הבין שבהתנהגותו כמפקד תלוי הרוח הקרבי של אנשיו. השפיע עליהם משלוות נפשו ומבטחונו הפנימי בשעות המסוכנות ביותר, ביחוד עודד את אנשיו בשעות ההפצצות הקשות מן האוויר על נגבה.

בהתקפה על משטרת עיראק א-סוידאן נפצע בידו בשעת פריצת גדרי-התיל - ולא הודיע על כך, כדי שלא להכביד על ביצוע הנסיגה הקשה באותה שעה פגע כדור אויב בסמוך ללבו.

דבריו האחרונים לפני מותו בבית-החולים "ביל"ו" היו: "טפלו באחרים, בפצועים יותר קשים - - -" שם מת בי"ג באייר תש"ח (22.5.1948). הובא לקברות בנען.

לאחר מותו הוענקה לו דרגת סגן, לפי פקודת מטכ"ל.

קיבוץ נען הוציא קובץ לזכרו. הניח אשה, בן ובת.

בניית אתרים: