תפריט נגישות

סמל שלום-רוני אמדור ז"ל

שלום-רוני אמדור
בן 28 בנפלו
בן רוזלין (רוז) ואליאס
נולד בארה"ב
בי"ט באלול תש"ה, 29/8/1945
התגייס ב-3.11.1968
שרת בחיל השריון, חיל הקשר והתקשוב
יחידה: גד' 7 של"ת ישי
נפל בקרב
בכ"ב בתשרי תשל"ד, 18/10/1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: תעלת סואץ
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: ירושלים - הר הרצל
אזור: ה, חלקה: 2, שורה: 3, קבר: 11.
הותיר: אישה

קורות חיים

רוני, בן רוזלין (רוז) ואליאס, נולד ביום י"ט באלול תש"ה (29.8.1945) במיניאפוליס מינסוטה, שבארה"ב, ולמד בבית-ספר יסודי ובבית-ספר תיכון בארה"ב.

הוא עלה לארץ באפריל 1964, נתקבל לאוניברסיטה העברית בירושלים ולמד היסטוריה ישראלית והיסטוריה כללית והתעמק בלימודי היהדות ובלימודי שפות. רוני השלים את לימודי התואר הראשון ולמד שנה אחת לתואר השני באוניברסיטה העברית בירושלים. רוני החליט לעלות לישראל עוד בהיותו תלמיד בבית-הספר בעיר הולדתו באמריקה. אחרי שעלה, החליט להיות ישראלי לכל דבר. הוא טייל בארץ, ולמד להכיר אותה ואת תושביה. הוא התערה בחייה, התעניין במתרחש בה ולמד את בעיותיה הכלכליות, המדיניות והחברתיות.

זמן מה הקדיש את זמנו לעבודה בקיבוצים ואף וויתר על אזרחותו האמריקנית. הוא היה חברותי, קל להתיידד ומכניס אורחים. נעים הליכות היה ושמח בחלקו. חביבותו ואדיבותו התבטאו בתחביב שסיגל לעצמו, חובבות- רדיו, שהיא התגלמות של אחווה בין-לאומית וקשר חברי בין אנשים בני מדינות שונות ועמים שונים. בביתו הקים תחנת שידור של חובבים והוא היה חבר פעיל באגודת חובבי הרדיו בישראל.

רוני גויס לצה"ל בנובמבר 1968 והוצב כקשר לחיל השריון, את רוב תקופת שירותו הסדיר עשה בסיני, באזור התעלה, והגיע לדרגת סמל. אחרי ששוחרר מהשירות הסדיר ייסד וניהל את הספרייה הציבורית במרכז הקהילתי "בית אשכול" שבעפולה. באותה עת התמסר ללימודי התואר השני בספרנות בבית הספר לספרנות שבאוניברסיטה העברית.

במלחמת יום הכיפורים היה רוני קשר ביחידת חימוש. ביום כ"ב בתשרי תשל"ד (18.10.1973), כאשר התנדב לצאת עם חבריו לתקן טנקים פגועים באזור ראש הגשר על גדת תעלת סואץ' נפגע ונהרג בהפגזה. הוא הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בהר-הרצל. השאיר אחריו אישה ואילו בתו נולדה אחרי מותו.

בניית אתרים: