תפריט נגישות

תא"ל אורי בר און ז"ל

אורי בר און
בן 60 בנפלו
בן שרה ואליעזר
נולד בנהלל
בא' בשבט תרפ"ה, 9/2/1925
התגורר באורות
התגייס ב-1948
שרת בחיל השריון
יחידה: חט' 8
נפל בעת שירותו
בא' באב תשל"ה, 19/7/1985
מקום קבורה: באר טוביה
הותיר: רעיה - חיה ושלשה ילדים - ערן, גדעון ונעמה

קורות חיים

אורי בר-און, חקלאי, לוחם ומפקד, ממיישבי הארץ, נולד בנהלל בשנת 1925 להוריו שרה ואליעזר ברון-בראון ממייסדי המושב. ילדותו עברה בנהלל וכבר בנעוריו היה פעיל בהגנה ובמחלקת חי"ש (ההגנה) נהלל.

התגייס ל"פל"ים" במטרה להביא מעפילים, אך הלך לקורס מ"מים שנערך בג'וערה, ועוד לפני ה-15 במאי נלחם בקרבות משמר העמק ונפצע שם.

עם יסוד גדוד הפשיטה 89, על ידי משה דיין, הצטרף אליו אורי, השתתף בכיבוש לוד ורמלה ונפצע בשנית. כשמשה דיין נתמנה למפקד ירושלים הוא לקח את אורי להיות עוזרו הקרוב.

לאחר מלחמת העצמאות נשא לאשה את חיה בת מושב עטרות וחזר עמה לנהלל.

בשנת 1954 נענה עם עוד בני נהלל לקריאתו של בן גוריון להדרכה במושבי העולים בנגב. תפקידו של אורי היה אחראי על המא"זים (אחראי בטחון) המתנדבים במושבי העולים.

עוד בהיותו במושב בנגב נקרא לצבא ההגנה לישראל, עבר קורסים שונים והיה למפקד בחיל השריון. בין תפקידיו בצה"ל: הקים את חטיבת השריון 401 ונלחם במלחמת ששת הימים באוגדתו של האלוף במיל. ישראל טל; היה מפקד חטיבה בסיני על גדות תעלת סואץ; במלחמת יום הכיפורים שירת כראש מטה פיקוד צפון. והשתחרר מצה"ל בשנת 1976; בי' באלול תשל"ז (24.8.77) נהרג בנו בכורו שוקה שראה את דרכו בצבא, והיה מפקד גדוד בחטיבה 401 אותה הקים אורי 10 שנים קודם לכן.

אורי השקיע ראשו ורובו בעבודה שראה בה עבודת קודש, עזר לאריק שרון ולמפלגתו שלומציון בבחירות, ואחר כך עבד יד ביד עם שרון ביישוב ארץ ישראל, עד אותו יום בו נספה בתאונה.

אלו מקצת פעלו ומעשיושל אורי בר-און ז"ל.

בניית אתרים: