תפריט נגישות

רס"ל מנחם אודם ז"ל

מנחם אודם
בן 35 בנפלו
בן שולמית וישראל
נולד בנתניה
בכ"ז בחשוון תרצ"ח, 1/11/1937
התגורר בעין חרוד מאוחד
התגייס ב-נובמבר 1955
שרת בחיל השריון
יחידה: חט' 422
נפל בקרב
בכ"ג בתשרי תשל"ד, 19/10/1973
במלחמת יום הכיפורים
מקום נפילה: תל מסחרה
באזור רמת הגולן
מקום קבורה: קיבוץ עין חרוד מאוחד
הותיר: אישה ובת, אב, אחות ואח

קורות חיים

מנחם, בן שולמית וישראל, נולד ביום כ"ז בחשון תרצ"ח (1.11.1937) בנתניה. הוא נתייתם מאמו בלידתה אותו, ובשנותיו הראשונות התחנך במעון של ויצ"ו בירושלים ואחרי-כן אצל סבתו בכפר תבור. כשנישא אביו בשנית עם בתיה גלוברמן חברת עין-חרוד, נתאחדה המשפחה ומנחם בן השבע עבר לחיות בקיבוץ. הוא למד בבית-הספר המשותף של עמק חרוד, ואחרי-כן סיים את לימודיו בבית-הספר התיכון בקיבוץ. הערכים החברתיים, המוסריים והלאומיים, שקנה בימי ילדותו ונערותו בקיבוץ, נתגבשו אצלו בהשקפת-עולם שהתמצתה בפשטות, באומץ-לב ובאהבת-החירות. בשל כך עשה ככל שיכול לסייר ולטייל ברחבי הארץ, כדי להכיר את נופי מולדתו. מנחם הרבה לעיין בספרים בתחומים שונים -פילוסופיה, פסיכולוגיה, גרפולוגיה (בהשפעת אביו הגרפולוג) ובמחשבת ישראל. עיקר הרהוריו נתמקדו, כפי שהגדיר הוא עצמו, "בחוכמת-החיים ובתבונת-הלב", ועל אלה הרבה לכתוב במכתביו וברשימות שונות, שרשם לעת-מצוא. בכתוביו יש מגוון של תחומי-מבע: רחשי-ילדות של אהבת-עם ואהבת-מולדת, ועל מסירות- הנפש שאלה תובעים להגנתם; דברים על האירועים השונים, שהתרחשו בארץ לפני קום המדינה, ולאחר הקמתה; מכתבי אהבה והגיגים מתקופת שירותו בצה"ל - בענייני טבע-האדם, טפוסי-אנוש שונים שנתקל בהם, ויחסי חברה. בכל אלה ניכרת תפיסה מקורית בראיית הדברים והבנה מעמיקה של נפש האדם.

מנחם גויס לצה"ל בנובמבר 1955. הוא התנדב לצנחנים, עבר טירונות וקורס צניחה, ולאחר מכן שרת בסיירת צנחנים. הוא השתתף בפעולות התגמול של סוף שנת 1956, לחם במלחמת "קדש" והשתתף בקרב על המיתלה. על-כך הוענק לו "אות סיני".

לאחר שחרורו מן השירות הסדיר בצה"ל חזר למשקו, ועבד במפעל המתכת "פלדות" כמסגר. במסגרת שנת חופש עקר לחודשים אחדים לקיבוץ הדתי "בארות- יצחק" ושם הרבה לעיין בספרי-הגות ובספרים על מחשבת ישראל בדורות האחרונים, במלחמת ששת-הימים לחם בשומרון והוענק לו "אות מלחמת ששת הימים". לאחר המלחמה נמנה עם מייסדי קיבוץ "מרום-גולן", שם בנה את ביתו והקים משפחה עם ציפי ונולדה בתם - הדס. הוא היה פעיל בחיי החברה במשק ושותף בהקמת מפעל הטוף בתל-פארס שברמת הגולן. במלחמת יום-הכיפורים שירת בחיל השריון. ביום כ"ג בתשרי תשל"ד (19.10.1973), נפגע ונהרג בהפגזה בתל-מסחרה שברמת-הגולן.

הובא למנוחת-עולמים בבית-העלמין בעין-חרוד. השאיר אחריו אישה ובת, אב אחות ואח.

לאחר נופלו הועלה לדרגת רב-סמל. בשיח חברים מן השרות הצבאי, אמר גרשון: "אני חושב שההגדרה הכי מתאימה למנחם שהוא היה איש מפלדה, ממש מפלדה. כי פלדה זהו מין חומר שהוא גם חזק וגם גמיש". מנחם היה חבר למופת, מסור ונאמן במילוי תפקידו.

בניית אתרים: