תפריט נגישות

טוראי שמואל תשבי שוארץ ז"ל

שמואל תשבי
בן 23 בנפלו
בן גיטל ונפתלי-צבי
נולד ברומניה - טרנסילבניה
בב' בתשרי תרפ"ה, 30/9/1924
התגורר בירושלים
התגייס ב-ינואר 1947
שרת בחיל השריון
יחידה: מפח"ט 14
נפל בפעילות מבצעית
בי"ג בטבת תש"ח, 26/12/1947
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: הרטוב
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: ירושלים - הר הזיתים
הותיר: אח ואחות

קורות חיים

שמואל, בן נפתלי-צבי וגיטל לבית שוארץ, נולד ב-30.9.1924 בעיר קרי, טרנסילבניה, רומניה. למד ב"חדר" וב"ישיבה". בן 15 שנה עמד לעלות ארצה, אולם מלחמת- העולם עיכבה בעדו.

ב-1944 גורש עם הוריו ובני משפחתו למחנה הריכוז באושוויץ. התגלגל וסבל תלאות רבות במחנות הנאצים. עם התקדמות הצבא האמריקני שוחרר מהמחנה במצב של אפיסת הכוחות.

בסוף 1945 הגיע למחנה בברגן-בלזן ומיד נכנס לעבודה ציבורית ואירגן קיבוץ-הכשרה של "נוחם". באותו זמן היה פעיל גם ב"הגנה" ושימש מפקד פלוגה. השתתף בפעולות שונות נגד פורעים גרמנים ופולנים.

ב-1946 הגיע בדרך נדודיו לאיטליה. שם פרש מגרעין ההכשרה של "נוחם" והצטרף לגרעין של "הנוער הציוני". לאחר ציפיה מיגעת הפליג ארצה באניה "כ"ג"' שנתפסה על-ידי הבריטים ונשלח למחנה-המעפילים בקפריסין.

בינואר 1947 הגיע לארץ. נכנס לעבודה ציבורית ב"העובד הציוני" בירושלים והצטרף לשורות-המגן. היה חבר מועצת "הנוער הציוני". ביחוד התמסר לגיוס העולים החדשים לשורות ה"הגנה". עם פרוץ המאורעות התיצב מיד לשירות מלא בשורות חי"ש והיה בין מגיני שכונת מקור-חיים. מילא שליחויות מסוכנות בירושלים ובגליל.

ב-26.12.1947 יצא עם מחלקתו בתגבורת למושבה הרטוב. בדרך נתקלו במארב, שמואל נפגע בראשו ונפל. הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות על הר-הזיתים בירושלים.

מצבה לזכרו הוקמה בבית-הקברות שעל הר-הרצל בירושלים.

בניית אתרים: