תפריט נגישות

רב"ט יוסף ימבו שרעבי בן אהרן ז"ל

יוסף שרעבי
בן 19 בנפלו
בן ימימה ואהרן
נולד ברחובות
בתרפ"ט, 1929
התגייס ב-1.12.1947
שרת בגבעתי - תש"ח, חיל השריון
יחידה: גד' 52, חט' 401, גד' 52
נפל בקרב
בג' בתמוז תש"ח, 10/7/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: עבדיס
באזור השפלה הדרומית והנגב
מקום קבורה: רחובות

קורות חיים

בן אהרן וימימה. נולד בשנת 1929 ברחובות. כפעוט - הלך יוסף לגן ילדים ע"ש מיה רוזנברג, ליד "תלמוד תורה" בשעריים. בבי"ס יסודי למד בתלמוד תורה, עד לכיתה ח'. עקב מצוקה כלכלית, לא יכל יוסף להמשיך את לימודיו בתיכון, על כן הלך לעבוד עם אביו בפרדס של גד פרונקל וגם בבנייה.

השתייך להסתדרות "הנוער העובד" והיה פעיל בסניף אשר במקום-מקוריו. מגיל 16 היה חבר ב"הגנה". כחובב ספורט מצעירותו נכנס ל"הפועל" והגיע לדרגת מדריך התעמלות בסניף "הפועל" שברחובות. ידע גם התאגרפות. בקיץ 1947 נשלח על-ידי ה"הגנה" לקורס מפקדי כיתות. לאחר שהוסמך כמפקד כיתה עסק באימון ובהדרכה צבאיים לחברי ה"הגנה". מרבית לילותיו ושבתותיו הקדיש לתפקידיו ב"הגנה". עם פרוץ המאורעות בארץ כבר היה בשורות המגינים, וב-1.12.1947 התגייס גיוס מלא והשתתף בקרבות שונים בדרום. בהגיע הידיעה כי הקיבוץ גל-און הותקף על-ידי הפורעים הערביים, התנדב לצאת עם כמה מאנשי יחידתו להגן על הקיבוץ. היה גם בין מלווי השיירות לירושלים הנצורה. השתתף בפיצוץ הראדאר בהרי ירושלים ובקרבות בשער-הגיא. עם גבור הקרבות בגזרת המערכה על נגבה הועבר עם יחידתו למערכה זו.

ב- 3.7.48 הגיע יוסף הביתה, לחופשת שבת. זו היתה השבת האחרונה בה זכתה משפחת שרעבי לראות את בנה האהוב. בשבת לאחר מכן, נערך הקרב העקוב מדם, בעיבדיס, מול קיבוץ נגבה היום. בקרב קשה זה הכוחות המצריים מנו פי כמה מהכוח הקטן, בערך כפלוגה, של יוסף וחבריו לנשק. המצרים תקפו בהמוניהם, במכונות יריה ובמרגמות.

ב-10.7.48, נפגע יוסף ז"ל מכדור בראשו, ונהרג במקום. חבריו - בן-ציון פוגל ומשה ברזילי - רצו עם אלונקה כדי לקחתו. באותו רגע נפל פגז ופגע גם בשניהם. את בן-ציון פוגל ומשה ברזילי קברו בכפר ורבורג, אך את יוסף ז"ל הביא יוסף זהבי, נהג האמבולנס, לרחובות, לנקודת איסוף החללים ברח' עזרא, וזאת עקב דאגתו והשתדלותו של בן-דודתו, נפתלי יחיא ז"ל, שהיה החובש באותו קרב. ההודעה על נפילתו של יוסף הגיעה ביום ראשון בבוקר. בהלוייתו השתתפו רבים מבני המושבה והשכונה. יוסף שרעבי ז"ל נקבר בבית העלמין הצבאי ברחובות.

בניית אתרים: