תפריט נגישות

סמ"ר אייל מיכאל מיקי כהן ז"ל

אייל מיכאל כהן
בן 20 בנפלו
בן נעמי ומשה
נולד בבאר שבע
בט"ז באדר תשל"ח, 25/3/1978
התגורר בבאר שבע
שרת בחיל השריון
יחידה: חט' 401, גד' 52
נפל בעת מילוי תפקידו
בח' בכסלו תשנ"ט, 27/11/1998
מקום נפילה: מוצב כרכום
באזור לבנון
מקום קבורה: באר שבע

קורות חיים

אייל בן למשה ונעמי, נולד בבאר-שבע בשעה 18:35 ביום שבת 25.3.78 שושן פורים ט"ז באדר תשל"ח. תינוק מקסים אח לשאול וגלית, בן להוריו שקרנו מאושר. (לאייל ניצן שם נוסף, מיקי, ע"ש סבו של אביו). כבר בינקותו הסב המון נחת ואושר למשפחתו. תינוק שקט ויפהפה שגילה סקרנות רבה וככל שגדל נתגלו כשרונותיו היצירתיים. הוא נהג להקשיב קשב רב למוסיקה שאימו אהבה לשמוע, בגיל שנה וחצי כבר החל להרכיב משחקי פאזל מורכבים. בגן הילדים התבלט כילד ממושמע, שקדן ואחראי, את לימודיו היסודיים החל בביה"ס "נתיבות יורם". אופיו החיובי הנוח והצטיינותו בלימודים (ללא השקעת מאמץ מיוחד) חיבבוהו על כל המורים. באסיפות הורים נהגו המחנכות זהבה ליטבק ורחל צבי להרעיף עליו מחמאות ולשבחו על הישגיו בלימודים. לסבו היה בית קולנוע בעיר ואייל נהג לבלות בו את מרבית זמנו הפנוי. הוא הפך למומחה בתחום הקולנוע ובצעירותו קיווה להיות במאי קולנוע. מביה"ס "נתיבות יורם" עבר לכיתה ו' בביה"ס "יעלים", גם כאן הצטיין בלימודיו ורכש תחביבים רבים נוספים: מוסיקה, כדורסל, כדורגל, בולים ובעיקר מחשבים, אך לא זנח את אהבת חייו, בקולנוע. הוא החל לאסוף סרטי וידאו ודיסקים (הגיע לאוסף של כ-200 סרטי וידאו ו-100 דיסקים).

ב-1992 החל את לימודיו התיכוניים במקיף ח'. בחור גבה קומה ונאה שעד מהרה התגלה כתלמיד מצטיין וברוך כשרונות. בעל חוש הומור מיוחד, מבריק ושנון. רכזת השכבה והמחנכת הגב' דליה כנען נהגה לשבח אותו באסיפות הורים בטענה שאייל שייך לקבוצה המעלה את רמת הציונים של השכבה בביה"ס.

אייל רכש כאן חברים רבים, הוא הקסים את כולם בידע הרחב שהפגין בתחומי המחשבים והקולנוע. גילה חוש טכני מפותח וידע להתגבר על תקלות טכניות שונות. באוגוסט 1993 נלווה להוריו וסבתו (כמתנת בר-מצווה) לטיול של 18 יום באירופה כולל ביקור ב"יורו דיסני". בבית היה ילד למופת שכיבד מאוד את הוריו, הוא אהב מאוד את אימו ודאג לה מאוד. אייל היה קשור מאוד לבית, לאחיו ואחותו. היה אהוב על כל בני המשפחה ובעיקר בני דודיו הצעירים. אייל אהב גם בעלי חיים וגידל את כלבו האהוב "לאקי". ביוני 96' עברה המשפחה לגור בבית פרטי עם גינה גדולה להגשמת שאיפה נוספת של אייל. הוא קישט את חדרו בפוסטרים מתוך סרטים ויחד עם האח שאול בנה מגרש כדורסל בגינה.

אייל סיים את לימודיו בביה"ס התיכון במגמת מחשבים בהצטיינות. ב-5 באוגוסט 96' התגייס לצה"ל והוצב בחיל השריון. עבר טירונות, מקצוענות, צמ"פ וקורס מטק"ים. בסיום קורס מטק"ים נשלח לקורס קצינים אך חתם על ויתור (בשל תוכניתו להמשיך בלימודי המחשב מיד עם שחרורו). באפריל 98' רכש לו אביו מחשב משוכלל ומתקדם ביותר כולל כל הציוד ההיקפי הנדרש. בכל פעם שהגיע לחופשה נהג לשבת מול המחשב ובמקביל להאזין למוסיקה עכשווית.

סמ"ר אייל הוצב בגדוד 52 כמדריך צמ"פ והדריך 3 מחזורים. חבריו לשרות סיפרו שאייל התגלה כמפקד מצטיין שהקרין ביטחון על סביבתו, בעל חוש הומור מיוחד ונחבא אל הכלים. בסוף אוקטובר 98' נשלח לפלוגה מבצעית במוצב "יקינטון" בגבול לבנון. בתאריך 27.11.98 בפיקוד על טנק מוביל בפעילות מבצעית בגזרה המערבית בדרום לבנון נפגע ממטען צד וכך נגדעו חייו הצעירים ועימם כל שאיפותיו.

המשפחה בחרה להנציח את זכרו ע"י הקמת קרן מלגות לסטודנטים - תושבי הנגב ששירתו בצה"ל כלוחמים וילמדו במחלקה למדעי המחשב באוני' בן-גוריון בנגב. שם הקרן: עמותת קרן אייל (מיקי) כהן.

המג"ד סא"ל יגאל סלובין שספד לו ביום השלושים לנפילתו נשא את הדברים הבאים: "אייל היה אחד מטובי מפקדי הטנקים בגדוד ואולי אף הטוב שבהם רמתו המקצועית של אייל הובילה לכך שאת רוב שירותו בגדוד ביצע כמי שהכשיר את דור השיריונאים הבא בגדוד ה"בוקעים". המנון עוצבת "עקבות הברזל" אליה השתייך אייל כולל את הבית הבא אשר לדעת מפקדי ולוחמי הגדוד מתאר היטב את דמותו של אייל כמפקד.

"וביום של פקודה כשצריך להוכיח

שוב הם עומדים חשופים בצריח,

שולטים במכונה מוכנים להלום

ערוכים אל קרב אך חולמים על שלום"

יהי זכרו ברוך לעולמי עולמים.

בניית אתרים: