תפריט נגישות

סרן יעקב סטוצקי ז"ל

יעקב סטוצקי
בן 22 בנפלו
בן קלרה ודוד
נולד בחיפה
בח' בתשרי תרפ"ז, 16/9/1926
שרת בפלמ"ח - חטיבת הראל, חיל השריון
יחידה: הגדוד החמישי - "שער הגיא", מפח"ט 5
נפל בקרב
בי"א בניסן תש"ח, 20/4/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: שער הגיא
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: קיבוץ קרית ענבים

קורות חיים

סטוצקי יעקב בן דוד וקלרה. נולד ב-16.9.1926 על הר-הכרמל בחיפה. בן יחיד להוריו. לאחר בית-הספר העממי בקרית-חיים למד בבית-הספר הימי שעל-יד הטכניון בחיפה - תחילה במחלקה הרדיו-טכנית, ואחר-כך באגף המקצועי (מסגרות). כחניך תנועת "גורדוניה" היה אחד הפעילים שהביאו למיזוגה עם "התנועה המאוחדת". סיים קורס מ"כים-גדנ"ע והדריך בקרית-חיים. כחבר "הפועל" הצטיין בתחרויות-ספורט. בסיימו את בית-הספר המקצועי יצא לקומונה של התנועה בתל-אביב, וב-1945 התגייס לפלמ"ח כחבר הכשרת-התנועה במשמר-השרון. שם היה חבר מזכירות הגרעין. במשק עבד בעיקר במספוא.

השתתף בפעולת "ליל וינגייט". ב-29.6.1946 נעצר עם רוב חברי הכשרתו והיה בלטרון וברפיח.

אחר-כך סיים קורס מפקדי-כיתות של הפלמ"ח ונדד כמדריך ממקום למקום (גבעת-ברנר, נען, כפר-מנחם, גינוסר ועוד). בעלות קבוצתו להתישבות בפוריה הצטרף אליה כמפקד המקום. אחר-כך ירד לכנרת. לאחר שסיים קורס מ"מים פרצה המלחמה ויעקב נשלח לגליל (עין-זיתים) ואחר-כך לנגב (נגבה וסביבתה). בעברו לחולדה הועלה לדרגת מפקד פלוגה.

גילם באישיותו את הטיפוס של המפקד הנמרץ. ידע להכניס רוח של חברות טובה ובריאה לתוך היחידה בה עבד - חברות כזו, ששרשיה נעוצים במפעל משותף של יחידה - ומכאן כוחה. היטיב למזג יחס חברי עם מעמד פיקודי. היה אהוב לאין שיעור על פקודיו ויחד עם זה נמרץ ותקיף, ועל הכל - אמיץ ועז נפש - שתקן ולא אהב להתפאר. בקרב שיירת חולדה, כשנפצע המפקד, נטל על עצמו את הפיקוד וחיפה על נסיגת השיירה.

נפל ב-20.4.1948 במבצע "נחשון", במסגרת הגדוד החמישי של הפלמ"ח. כשהותקפה השיירה בשער-הגיא יצא בראש יחידה כדי לרתק את האויב מן האגף והפיל בהם חללים רבים ועל-ידי כך הציל את חיי כל השיירה. נקבר בקרית-ענבים ב-22.4.1948.

אחרי מותו צוינה פעולתו בפקודת-יום מיוחדת ודרגתו הצבאית הועלתה לדרגת סרן, הוריו קיבלו את אות-ההצטינות של בנם מידי ראש הממשלה דוד בן-גוריון.

בניית אתרים: