תפריט נגישות

טוראי אבידוב ליברמן ז"ל

אבידוב ליברמן
בן 20 בנפלו
בן מינה ויוסף
נולד בחיפה
בי"ח באב תרפ"ח, 4/8/1928
התגורר ביזרעאל
שרת בפלמ"ח - חטיבת הנגב, חיל רפואה, גבעתי - תש"ח, חיל השריון
יחידה: הגדוד התשיעי - "הפשיטה", בה"ד 8
נפל בקרב
בכ"ה באייר תש"ח, 3/6/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: אשדוד
באזור השפלה הדרומית והנגב
מקום קבורה: תל אביב - נחלת יצחק, קבר אחים

קורות חיים

ליברמן אבידוב בן יוסף ומינה. נולד ב-4.8.1928 בחיפה.

בתחילת 1933 עבר בית-הוריו לקרית-חיים. שם ביקר בגן-ילדים, סיים את בית-הספר העממי, המשיך את לימודיו בבית-הספר המקצועי שעל-יד הטכניון בחיפה (מסגרות), כחניך תנועת "גורדוניה" היה ממיסדי הקומונה בקן בקרית-חיים הקדיש לה את מרבית מרצו וזמנו.

בן 14 נכנס לגדנ"ע וסיים קורס מ"כ בכפר-ילדים. התבלט כנער שופע חיים ועליצות.

ב-1946 התגייס לפלמ"ח, כחבר ההכשרה המגויסת ברמת-דויד. היה בו מיזוג של תכונות - מסירות, יושר, טוב לב, "רוח החיים" (כזה היה כינויו בין החברים) דאג לרעיו יותר משלעצמו.

המשיך לאמן ולהדריך בפלמ"ח. בינואר 1948 עבר עם הכשרתו לרביבים שבנגב לגדוד השמיני של הפלמ"ח, השתתף בליווי שיירות ובקרבות בית-אשל-חלוצה. סיים קורס חובשים מחלקתיים, ואחר-כך - קורס חובשים פלוגתיים. בזמן השתלמותו בבית-החולים רוטשילד השתתף בכיבוש חיפה. אחרי הכיבוש התנדב לפלוגת קומנדו.

הועבר לגדוד הפשיטה כחובש פלוגתי. גדוד הפשיטה יצא לכתר את המצרים באשדוד. כוחות האויב חנו בתוך חורשת זיתים שגדרות-צבר חצוה פה ושם. המחלקה הסתערה וכבשה עמדת-תותח מחוץ לחורשה. יחידה אחרת, פרצה אל בין גדרות הצבר והסתערה על המצרים אשר בחורשה. הפעולה החלה באיחור ובינתיים פשטו דמדומי בוקר.

בהיות היחידה סמוך לקווי המצרים ומכוסה באש האויב היה אבידוב החובש, מטפל בחבריו הפצועים. בגבור האש, לא התחשב באזהרות החברים ורץ לקראת חייל פצוע. נפגע בצוארו ונפל. הוא נחבש ע"י חבר ונגרר קצת.

בעיצומו של הקרב נתקבלה פקודת הנסיגה והוחלט להשאיר את גופתו במערה שליד תחנת הרכבת. הגופה נמצאה אחרי שנה וחצי באותו המקום ליד גופות חבריו שנפלו באותו הקרב.

אבידוב נפל בכ"ה באייר תש"ח (3.6.1948) הגופות הועברו ביום 7.11.1949 למנוחת עולמים בקבר אחים בבית הקברות הצבאי אשר בנחלת יצחק.

בניית אתרים: