תפריט נגישות

סגן גדליה ירון ירוסלבסקי ז"ל

גדליה ירון
בן 21 בנפלו
בן אסתר ושמאי
נולד בחיפה
בט"ו בכסלו תש"ט, 17/12/1948
התגורר בחיפה
התגייס ב-פברואר 1967
שרת בחיל השריון
יחידה: חט' 14, גד' 79
נפל בפעילות מבצעית
בי"ח באלול תשכ"ט, 1/9/1969
במלחמת ההתשה
מקום נפילה: תעלת סואץ
באזור סיני ותעלת סואץ
מקום קבורה: חיפה
הותיר: הורים ואחות

קורות חיים

בן שמאי ואסתר. נולד ביום ט"ו בכסלו תש"ט (17.12.1948) בחיפה, למד בבית הספר היסודי "זכרון יוסף" וסיים את בית הספר התיכון העירוני ה'. הוא היה חבר בתנועת "הצופים" ואהב מאוד ספורט. הוא התעניין בכל דבר הקשור ב"נפש", ותכניתו -עליה הרבה לשוחח- הייתה ללמוד את תורת הרפואה אחרי שישתחרר משירותו הצבאי. מטבעו היה עדין נפש, נכון לעזור לזולת ויודע לנחם ולעודד חבר בעת צרה.

גדליה גויס לצה"ל במחצית פברואר 1967 והוצב לחיל השריון. גם בצבא היה מוכן תמיד לעזור לזולת ולעודד נחשלים, לכן רחשו לו חייליו ומפקדיו אהבה והערצה כאחד. במשך שירותו עלה גדליה בסולם הדרגות והגיע לדרגת סגן. הוא צוין בידי מפקדיו כקצין אמיץ וכמפקד מעולה. ביום י"ח באלול תשכ"ט (1.9.1969), לפני שסיים את שירות החובה שלו, נפל באזור תעלת סואץ. הוא הובא למנוחת עולמים בבית הקברות הצבאי בחיפה.

שמו ותמונתו כלולים בחוברת "פלוגה ג' משתחררת"; בבית הספר היסודי שלמד בו, הוקמה פינת הנצחה (ומצבה) לזכר התלמידים שנפלו, וגדליה ביניהם; כן הוקמה אנדרטה ברחוב מאפו לזכר החללים תושבי אזור אחוזה, והוא ביניהם; בבית הספר התיכון העירוני ה' הוקמו שני מפעלי הנצחה, לזכר גדליה ועוד תלמיד בית הספר שנפל: ביום הזיכרון לנפלם נערכות תחרויות ספורט ומוענק גביע על שמם, בנוכחות בני המשפחות השכולות; כן הוקמה ספריה על שמם.

בניית אתרים: