תפריט נגישות

סגן דרורי גלבוע ז"ל

דרורי גלבוע


הגיע בתור ילד קטן מחו"ל ללא ידיעת השפה ובוודאי שלא מבית גידול קיבוצי. הירבה להתרוצץ בחוץ - הוא רצה לצוד את היפים שבפרפרים המרפרפים עלה וירוד. את היפה חיפש ולא חדל לחפשו גם מעבר לגיל הילדות, בנעוריו ואף מעבר לנעורים - בהיותו בשרות חיל השריון.

דרורי היה ילד יפה-תואר ומשך תשומת לב הסביבה. כך גדל בחברת הנעורים. הוא לא היה רגיל לדרוך במקום, לצעוד צעד כבד. לעיתים ראית אותו על אופני המרוץ הקלים הנושאים אותו למרחקים, אהב את היפה תרתי משמע, והיה דוחה שיקולים כבדי משקל. בשבילו החיים היו כמעיין שאפשר לשתות ממנו באין מפריע ולא לרוות... אך בדרכו לא אחות נתקל במכשולים - ואז היה מנסה דרורי להסירם במחי יד ולא תמיד האירה לו ההצלחה פניה. ואז? אז היה יוצא אלי קרב ונאבק במלוא החימה. כי זאת לדעת, דרורי היה מקובל ואהוב על חברתו, אך ידוע כעקשן העומד על שלו ואינו מוכן לפשרות... היחס הקל לחיים, לסביבה, לחברת-אדם והעמידה האיתנה על שלו כאילו תרתי-דסתרי הם - ולא היא.

היופי בטבע ובסביבה משכו, אך בהיותו טהור בהליכותיו, היה תובע זאת מן הסביבה ושעה שנראה היה לו כי מקפחים ערך יקר לו יצא ונאבק, כאילו על כבודו.

בקמעי נפשו היה משוכנע שמאבקו צודק ולכן המשיך בו אף כאשר הדבר פגע במוסכמות המקובלות על החברה, אף כאשר סמכות תבעה ממנו שינוי עמדה, באשר בתנאים הנתונים נראית היתה התביעה הבאה מן החוץ דרישה להכנע ולא נער כדרורי יכנע. את דרורי צריך היה לשכנע בנימוקים המתקבלים על דעתו הבלתי משוחדת - ולא להכניע.

אחר שנים של היותו בחברת הילדים הקיבוצית יצא עם הוריו לבאר שבע וחי בסביבה חדשה. חש את ההבדל המהותי באורח החיים החדש לעומת זה אשר בקבוץ. בהגיעו ליד-מרדכי צריך היה לקפוץ כתה וקשה היה להחליט על הדבר, באשר דרורי לא היה מן התלמידים המבריקים. הוא הבין שיועמד בפני אתגרים קשים. למחנכים היו ספיקות אך לבני "אלומה" אשר בינתיים עלו לגוף הבוגר לא היו היסוסים כלשהם. הם האמינו בלב תמים שדרורי ישתלב בחברה ויעמוד בפני האתגרים בלימודים. ואז נפלה ההכרעה. דרורי חזר לקינו וחיש מהר התערה בין החברים כאילו מעודו לא יצא מכאן.

דרורי היה איש ההומור הטוב וחבריו היו מחפשים אחריו שעה שרצו לשמוע בדיחה טובה, הלצה מפולפלת או ציפו לתעלול כלשהו שהיה מפיג את האוירה הכבדה, הדחוסה, מילדותו קשר קשרים עם חדרנו הקיבוצי. יכולנו לעקוב אחר התפתחותו של דרורי ואחר מעשיו. הוא היה איש שיח והדברים היו קולחים בנחת ולא היו לו מעצורים לספר מחייו האישיים. נוכחנו כי דרורי ידע לקשור קשרי ידידות אמיתית והם עמדו לו ולחבריו ממש עד יומו האחרון. עם זאת שהיה איש שיג ושיח ידע לשמור סוד כאשר היה משוכנע שהדברים הם אישיים השיכים לו ולידידיו שלו. פעמים היה גם מסביר התנהגות חברו למען הקל עליו את המשימה שלקח על עצמו...

היה לו בטחון עצמי אך לא מופרז. ידע להעריך את יכולתו אך רגשי נחיותו או תיסכול היו ממנו והלאה. הדבר בא לידי ביטוי בולט בשורות צה"ל המשמש מבחן לא קל לחיל.גרשון גבעוני - מחנך

בניית אתרים: