תפריט נגישות

סמל דב ברק ברנדזל ז"ל

סיפור הקרב


גדוד השריון שבו שירת החל להתארגן בצהרי יום כיפור. בשעות אחר הצהריים כבר נשמעו הדי קולות נפץ מרמת הגולן ותחושת הדחיפות שבהתארגנות הורגשה בין החיילים. כל אחד מהאנשים, ללא קשר למקצועו הצבאי ותפקידו, נתן יד להכנת הטנקים לפעולה. בשעות הערב הושלמה התארגנותה של הפלוגה הראשונה, ואחריה שאר הפלוגות. דב ברנדזל שימש כנהג באחד מבין שמונת הזחל"מים הראשונים שהעפילו אל הרמה.
ציר התנועה עבר דרך גשר בנות יעקב והמגמה היתה להגיע במהירות האפשרית לאיזור מחנה נאפח. על אנשי החרמ"ש שבתוך הזחל"מים הוטל לאבטח את האיזור. בגיזה זו הוכנס הכוח תחת פיקוד היחידות שבלמו את היתקפה הסורית הכבדה מאז שעות הצהרים של יום הכיפורים, ובציר הנפט ניתקלו המילואימניקים בטנקים סוריים.
הזחל"מים חדרו בין הכוחות הסוריים התכוונו להתמקם בקרבת נאפח, לאור ידיעות על כוח סורי נוסף שאמור היה להגיע לאזור הקרב.
הכוח המשוריין שהה 500 מטרים מהמחנה, עדיין על דרך המלך, וניהל מאבק עם כוח השריון הסורי. היה קש להתקדם הלאה ולהתגבר על המכשול. אז התקבלה הוראת פריסה מפיקוד היחידה. לוחמי צה"ל קיבלו הוראות לרדת מהזחלים ולהתרחק מהם כשבזחל נותרים נהג ומקלען.
במהלך הקרבות הקשים שניהלו אנשי השריון והחרמ"ש קשה היה לצפות בפגז טנק שנורה מ - 50 מטרים לעבר הזחל של דוב ברנדזל. נשע פיצוץ ודב והמקלען נפצעו. הם קראו לעזרה ואל המקום חשו חובש ושני חיילים על מנת לחלצם. פגיעה נוספת בזחל - וכל החמישה נהרגו.
לאחר לחימת לילה קשה, שנמשכה כשלוש שעות עוכב כוח האוייב הגדול ונמנע מנו להתקרב לעבר מחנה נאפח וגשר בנות יעקב.

בניית אתרים: